1 г. и 6 м. условно получи прокурорски син за причиняване на катастрофа с две жертви
1 година и 6 месеца условна присъда получи прокурорският син Бисер Андреев за причиняване на смърт на двама души при катастрофа на столичния бул. "България". Решението е на Висшия касационен съд.
Присъдата не подлежи на обжалване.
Катастрофата стана на 5 август 2011 г. край спирка на площад "Ручей". 24-годишният тогава Бисер Андреев решава да изпревари друга кола, управлявана от Людмил Славов. Ограничението е било 70 км/ч, но и двамата карали с превишена скорост. Прокурорският син шофирал с 97 км/ч и при опит да се върне в дясната лента, загубил контрол на мократа постилка. Ударил другата кола, като и двете излезли от платното, а колата на Андреев блъснал пешеходци. При катастрофата са загинали двама души.
Софийският градски съд признава осъдения за виновен през 2017 г., като присъдата е 3 години лишаване от свобода с петгодишен изпитателен срок. В решение на Софийския апелативен съд наказанието е изменено и преквалифицирано в по-леко. Наказанието е намалено на 1 година и 6 месеца „лишаване от свобода“, отложено за срок от 3 години. Подсъдимият е лишен от право да управлява МПС за 4 години.
Днес ВКС потвърди решението на Софийския апелативен съд.
Според върховните съдии са неоснователни жалбите на частните обвинители. По отношение на съпричиняването на престъпния резултат от страна на свидетеля Людмил С. в решението на ВКС се посочва, че от фактическа страна е безспорно, че той е ускорил движението на лекия си автомобил, когато е бил изпреварван от Андреев. С това свидетелят Людмил С. е допуснал нарушение на закона, който задължава водача на изпреварваното превозно средство да не увеличава скоростта.
Не е основателна и тезата за неправилна интерпретация на оказването на помощ на пострадалите, защото пострадалите са били живи, когато Андреев се е обадил на 112.
По отношение на наложеното наказание в мотивите се посочва, че са взети предвид чистото съдебно минало на подсъдимия, съжалението му, младата му възраст към момента на деянието, данните за упражняван от него общественополезен труд и др. Съставът на ВКС споделя извода на въззивния съд, че срокът на разглеждане на наказателното производство над 8 години се явява неразумен, независимо от сложността на делото.
Според върховните съдии доводът на прокурора, че подсъдимият следва да носи отговорност за собственото си поведение, е принципно верен, но ако свидетелят Людмил С. бе привлечен към наказателна отговорност, тогава и той би понесъл последиците от причинения престъпен резултат. "В случая не може да бъде пренебрегнат фактът, че единственият привлечен към отговорност е подсъдимият Бисер Андреев, поради което няма как да бъде игнорирано значителното съпричиняване на тежките съставомерни последици от свидетеля Людмил и то да не бъде съобразено при определяне размера на наказанието, което подсъдимият Андреев следва да понесе", пише в мотивите на ВКС.