Умно видеонаблюдение от Vivacom
Технологичният напредък в областта на видеонаблюдението и управлението на публичната среда, предоставена от Vivacom, подобрява сигурността и ефективното управление на градската инфраструктура в България. След като вече не предлага само хардуер и софтуер, но и пълен пренос на данни, телекомът променя начина, по който градовете се развиват технологично и се възползват от иновациите, за да подобрят управлението върху тях.
Пред „Капитал“ Росен Христов, старши мениджър „Бизнес продажби – зона Юг“ във Vivacom, разкрива, че главният акцент върху дейността на компанията е свързан с обслужването на общини, тъй като те се нареждат сред основните приоритети за постигане на „мултифункционален ефект“. Този подход включва не само въпроси свързани със сигурността, но и инфраструктурни и имиджови проекти и възвращаемост на инвестицията.
„Те ни гарантират, че в населеното място и респективно в региона ще се знае, че тук има компания, която разполага с капацитет за изграждане на подобни системи“, коментира Христов.
Иновативните системи за видеонаблюдение и управление на обществената среда стават основен фактор за подобряването на контрола по пътищата. Освен това, Росен Христов споделя още, че гражданите и предприятията в населените места са научили за възможностите, които се предлагат и се възползват правилно от тях.
През последното десетилетие Vivacom вече е успял да внедри системи за „умно“ видеонаблюдение в около една шеста от общо 246 общини в страната.
„Става дума за градове като Пловдив, Бургас, Благоевград, Стара Загора, Враца и т.н. В и около София имаме изградени подобни системи в Божурище, Сливница, Драгоман, в някои от кварталите на столицата“, отбелязва Росен Христов.
В рамките на София и нейната околност, интегрираният проект за „умно“ видеонаблюдение в град Божурище е най-нов. Този проект, завършен през настоящата 2023 година, обхваща главните пътни артерии и контролира входовете и изходите на града. Тази система е изградена с интегриран аналитичен софтуер, който осигурява идентификация на автомобили и хора, както и способността да следи и анализира трафика и поведението на участниците в движението.
„Всичко работи автоматично, без или с минимална човешка намеса. Случва се благодарение на т.нар. аналитичен софтуер. Той може да следи динамиката на пътната обстановка и поведението на шофьорите. В него са зададени съответните компоненти и действия, които да се предприемат при настъпването на определени събития“, разказва още Христов.
Софтуерните решения позволяват разпознаване на автомобилните номера, лицево разпознаване и регулиране на движението в случай на забавяне, инциденти или пътни ремонти. В същото време, системите могат да бъдат интегрирани с уредбата на светофарите, което позволява цялостно управление на трафика и по-голяма ефективност на пътната сигнализация. Освен това, те позволяват подобрение на реакциите и ресурсното управление на общините. Също така се осигурява точка за достъп и на полицията, за да може да реагира навреме при необходимост.
Този подход, свързан с високотехнологичните решения предоставени от Vivacom, се превръща в иновативен стълб в управлението на градската среда и дава възможност за по-безопасна и удобна среда за гражданите.