OffNews.bg

Създателят на OpenAI разработва система за глобална цифрова идентификация чрез сканиране на ирисите

Изпълнителният директор на чатбота OpenAI Сам Олтман съобщи за нов проект за глобална цифрова идентификация, наречен Worldcoin и World ID. Олтман описа идеята си като смесица между криптовалута и дигитална лична карта, която да доказва, че дадено лице е истински човек, а не бот с изкуствен интелект, предаде Ройтерс. 

За създаването на World ID е необходимо сканиране на ириса със специален скенер с кръгла форма. След това алгоритъм ще потвърждава, че лицето е на истински човек. Едва тогава потребителят ще може да се сдобие с World ID.

In Singapore ⬇️https://t.co/DpHdbFy8oT

— Worldcoin (@worldcoin) July 24, 2023

За да се сдобие с World ID, клиентът трябва да се регистрира и да сканира ирисите си с помощта на "сферата" на Worldcoin - сребърна топка с размерите на топка за боулинг. След като сканирането на ириса на очите на кълбото потвърди, че лицето е истински човек, то създава World ID.

Компанията, която стои зад Worldcoin, е базираната в Сан Франциско и Берлин Tools for Humanity. Проектът има 2 млн. потребители от началото на тестовия период, а с пускането му в действие днес Worldcoin разширява дейността си до 35 града в 20 държави.

Пред Ройтерс Сам Олтман коментира, че Worldcoin ще може да помогне за решаването на въпроса как икономиката ще се промени с масовата употреба на генеративен изкуствен интелект (ИИ):

"Хората ще бъдат "свръхзаредени" от ИИ, което ще има огромни икономически последици. ИИ ще върши все повече и повече от работата, която хората вършат сега."

Олтман също така говори и за универсален базов доход (УБД) - правителствена програма за социално подпомагане, според която всеки индивид трябва да получи плащане спрямо УБД. Според създателя на чатбота OpenAI така ще се намалят неравенствата в доходите на хората.

Все пак Сам Олтман подчертава, че евентуалното глобално прилагане на системата УБД е в далечното бъдеще, но че Worldcoin ще положи базата, за да може това да се случи. "Смятаме, че трябва да експериментираме, за да разберем какво да правим", добави той.