OffNews.bg

Защо са му на Тръмп Канада, Гренландия и Панамския канал

Доналд Тръмп, който след две седмици отново ще встъпи в длъжност като президент на САЩ, през последните дни обяви претенции към земите на няколко държави едновременно.

Той предложи на Канада да стане американски щат, поиска (не за първи път) Дания да продаде Гренландия и се твърди, че вече обсъжда съдбата на Панамския канал с властите на Панама.

Канада: Не, по дяволите

На 6 януари, две седмици преди встъпването си в длъжност, новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп написа в профила си в социалната мрежа Truth, че според него много канадци биха искали страната им да стане 51-ия щат на САЩ. „Съединените щати не могат повече да толерират огромните търговски дефицити и субсидии, от които Канада се нуждае, за да се задържи на повърхността“. Джъстин Трюдо знаеше това и подаде оставка“, пише той.

Постът на Тръмп дойде малко след като стана ясно, че канадският премиер ще напусне поста си.

Според новоизбрания президент на САЩ американците и канадците заедно ще създадат велика държава, данъците ще бъдат намалени, търговските тарифи ще бъдат премахнати, а двете страни (или по-скоро вече една държава) ще бъдат напълно защитени от руски и китайски военни кораби.

В същото време Тръмп смята да наложи 25-процентни мита върху вноса от Канада и обещава да подпише такава заповед в първия ден от встъпването си в длъжност.

Трюдо, който засега остава министър-председател на Канада, отговори, че страната му няма да става американски щат и добави, че двете държави вече са най-големите партньори в търговията и сигурността. Изразът, който Трюдо използва в коментар по повод мераците на Тръмп в оригинал бе "not a snowball's chance in hell", т.е. буквално „шанс за снежна топка в ада“.

Канадският външен министър Мелани Джоли отбеляза в X, че Тръмп показва „пълна липса на разбиране за това, което прави Канада силна държава“.

„Нашата икономика е силна. Народът ни е силен. Никога няма да отстъпим пред заплахите“, пише тя.

Репликата на Трюдо беше посрещната с изключително остър коментар от Елон Мъск, който при Тръмп ще бъде ръководител на отдела за ефективност на правителството.

„Момиче, ти вече не си губернатор на Канада. Мнението ти вече не означава нищо“, написа Мъск.

Всъщност и преди Тръмп е наричал Трюдо „губернатор“ на Канада.

Дания: Гренландия не е за продан

Другата териториална претенция на Тръмп е Гренландия - най-големият остров в света, който е с автономен статут в рамките на Дания. В навечерието на Коледа Тръмп заяви, че притежаването и контролирането на Гренландия е „абсолютна необходимост“ за САЩ.

„Гренландия е наша. Ние не сме за продан и никога няма да бъдем за продан. Не трябва да губим дългата си борба за свобода“, отговори му министър-председателят на Гренландия Муте Егеде.

Междувременно Дания обяви значително увеличение на разходите за отбрана на Гренландия.

В новогодишното си обръщение датският крал Фредерик X заявява, че Кралство Дания е обединено „чак до Гренландия“, и добави: „Отредено ни е да бъдем заедно“.

Освен това на 6 януари кралят нареди гербът на кралството да бъде променен така, че хералдическите символи на Гренландия и Фарьорските острови - мечката и овенът - да бъдат по-големи и по-забележими.

Изявлението на Тръмп дойде на фона на новините за пътуване на сина на новоизбрания президент, Доналд Тръмп-младши, до Гренландия. Той пристигна с частен самолет в Нуук, столицата на Гренландия, във вторник, 7 януари. Тръмп-младши заяви, че пътуването му е било строго частно и не е планирал да се среща с властите на автономията.

Въпреки това в същия ден баща му потвърди желанието си да постави Гренландия и Панамския канал под контрола на САЩ, като същевременно не изключи, че ще направи това с военна сила.

„Едно нещо, което мога да кажа, е, че те са ни необходими за икономическа сигурност“, заяви Тръмп-старши на пресконференция в резиденцията си във Флорида, Мар-а-Лаго. - Поемането на този ангажимент, да не предприема военни действия, не е нещо, което мога да направя. Може да се окаже, че трябва да направим нещо.“

Политици извън Дания вече реагираха на новите заплахи на Тръмп. Френският външен министър Жан-Ноел Баро заяви, че той лично не вярва, че САЩ са сериозно подготвени да нахлуят в Гренландия, но така или иначе ЕС няма да позволи да бъде сплашен от никого.

„Ясно е, че Европейският съюз няма да позволи на никого да атакува суверенните му граници - без значение коя държава възнамерява да го направи“, заяви Баро по френското радио „Интер“. - „Това е съвсем очевидно и не буди ни най-малко съмнение.

„Ако поставите въпроса по друг начин - да кажем: „Не се ли върнахме към времето, когато само най-силните и най-приспособимите са в състояние да оцелеят? - тогава бих отговорил: „Да, върнахме се“.

На брифинг в Брюксел в отговор на репортерски въпрос относно изявлението на Тръмп Анита Хипер, говорител на външнополитическата служба на Европейския съюз, подчерта важността на зачитането на суверенитета на страните от ЕС.

„Това е една от дипломатическите ценности и основен принцип, на който винаги се опираме в работата си“, напомни Хипър.

Това не е първият път, в който Тръмп говори за намерението си да получи Гренландия. Преди това той го предложи през 2019 г. Тогавашният министър-председател на Гренландия Ким Килсен също отговори, че Гренландия не се продава, а датският министър-председател Мете Фредериксен нарече предложението на Тръмп абсурдно. В отговор американският президент я нарече „гнусна“ и отмени посещението си в Копенхаген.

Гренландия се намира на най-краткия път между Северна Америка и Европа, което я прави стратегически важна за САЩ. В нея се намират големи запаси от полезни изкопаеми и нефт, както и американската космическа база „Пайтуфик“.

Идеята на Съединените щати да придобият Гренландия също не е нова. За първи път тя е обявена още през 60-те години на XIX в. от 17-ия президент на САЩ Андрю Джонсън.

Панама: Всеки метър от канала принадлежи на Панама

Третата териториална претенция на Тръмп е контролът върху Панамския канал - един от най-важните водни пътища в света, който свързва Панамския залив в Тихия океан с Карибско море и Атлантическия океан. До 1999 г. той е бил контролиран от САЩ, но сега е собственост на държавата Панама.

На 21 декември Тръмп обвини Панама, че е определила „смешно“ високи тарифи за използването на Панамския канал и заплаши да поиска връщането му под контрола на САЩ. Той заяви, че каналът играе решаваща роля за икономиката и националната сигурност на САЩ и не може да се допусне той да „попадне в грешни ръце“, т.е. под китайски контрол, се подразбира от забележките на Тръмп.

В отговор панамският президент Хосе Раул Мулино заяви, че „всеки квадратен метър от Панамския канал и прилежащите му територии принадлежи на Панама и ще продължи да принадлежи на Панама“. Той отбеляза, че каналът не се контролира нито пряко, нито косвено от Китай, и изрази надежда за добри и уважителни отношения между Панама и новата администрация на САЩ.

На 7 януари Тръмп заяви, че уж вече обсъжда съдбата на канала с властите на Панама. Външното министерство на латиноамериканската страна веднага опроверга тази информация и заяви, че панамското правителство не е имало никакви контакти с новата американска администрация. Външният министър на републиката Хавиер Мартинес-Ача Васкес подчерта, че суверенитетът на канала не се обсъжда и „е част от нашата история на борба“.

Тръмп: Невлизането на Украйна в НАТО е издялано на камък

В допълнение към изявленията за териториалните претенции на САЩ Тръмп се изказа и за войната в Украйна. Той заяви, че разбира чувствата на Русия относно разширяването на НАТО и потенциалното членство на Украйна в алианса.

„Голяма част от проблема беше, че Русия казваше в продължение на много, много години, много преди Путин, че НАТО не трябва да има присъствие в Украйна. Това беше нещо като издълбано в камъка. И някъде по това време Байдън каза, че не, те трябва да могат да се присъединят към НАТО. Е, за Русия да има някой точно на прага си - мога да разбера чувствата им по този въпрос“, каза Тръмп.

Според него войната нямаше да започне, ако той беше президент.

Той заяви, че очаква да се срещне с Владимир Путин след встъпването си в длъжност и че примирие може да бъде постигнато за шест месеца или по-малко. Тръмп не припомни, че преди това обещаваше да прекрати войната за 24 часа.

Украинските официални лица все още не са коментирали тези изявления.