OffNews.bg

Защитата на Кримския мост включва 20 компонента, в това число бойни делфини

Когато враговете на Русия искат за пореден път да погъделичкат нервите на Москва, казват, че Украйна може да удари Кримския мост. В Киев почти всички са ни заплашвали вече с такива удари - от президента и министъра на отбраната до дребните политически чиновници. Не сме чули само чистачките.

Това написа на 8 май, в навечерието на руския ритуал на Червения площад за 9 май, любимият вестник на Владимир Путин „Комсомолска правда“. И увери читателите и населението на страната, че мостът е в безопасност и се охранява много добре. Утрото на 8 октомври, точно пет месеца след публикацията, поля аудиторията на вестника с леден душ.

Дали Кримският мост е взривен с поставен върху съоръжението взрив, или с експлозиви натоварени в камион, или с ракетен удар – ще разберем в близките часове и дни. Днес руските източници акцентират върху системите за сигурност и за евентуалните пропуски, които са довели до фаталния за имиджа, а и, вероятно, за хода на бойните действия удар по моста.

Ако атаката срещу моста през Керченския провлак е дело на украинците, а не елемент от котерийни битки на кремълската върхушка с участието на ФСБ, специалните сили на Украйна трябва да бъдат поздравени, че са преодолели цели 20 компонента на защита на стратегическото за Русия съоръжение. Толкова са елементите, които осигуряват сигурността на съоръжението – от спътникови технологии, до дресирани животни.

1. Главен елемент в охраната на моста е спътниковото наблюдение. Защото „Кримският“ се пази в диапазона от високия Космос до подводните дълбини.

2. От небето бдят и дежурни изтребители Су-30.

3. Ако врагът се опита да дойде с подводница, първи трябва да го посрещне разузнавателен самолет Ил-38 за борба с подводници.

4. Периметърът на съоръжението се охранява срещу ракети и въздушни удари с помощта на зенитно-ракетни комплекси С-400 Триумф.

5. На бойно дежурство се намира зенитен ракетно-оръдеен комплекс Панцир-С.

6. Охраната се подсилва от Брегови ракетен комплекс „Бал“

7. Елемент от арсенала за защита е Брегови ракетен комплекс „Бастион“.

8. Електронното подкрепление идва от радарната станция РЛС „Подсолнух“ (Слънчоглед).

9. Както и от РЛС „Воронеж ДМ“

10. Пункт за наблюдение и охрана в Таман, Русия.

11. Пункт за наблюдение и охрана в Керч, окупирания Крим и в косата Тузла.

12. Откъм море пази малък ракетен кораб тиб „Щил“.

13. Както и противодиверсионни катери тип „Грачонюк“.

14. Система за контрол на плавателната акватория „Плавник“

15. Хидролокатори.

16. Бойни водолази.

17. Бойни делфини.

18. Зенитно-ракетен комплекс „Оса“.

19. Зенитно-ракетен комплекс „Бук“

20. Още един зенитно-ракетен комплекс „Бук“

Най-голямата надежда охраната възлага на комплексите С-400 – разположени са два полка на ПВО, които създават защитен похлупак с диаметър 400 километра. Споменатата система „Плавник“ улавя водолази и дори обикновени гмуркачи на 300 метра от моста и задейства аларма с предупредителен сигнал да напуснат акваторията. Ако плувецът продължи и стигне на 100 метра от моста, акустичният сигнал става толкова силен, че човек не би могъл да го изтърпи от болка, която е толкова силна, че може да доведе до смърт.

По суша на пост стоят подразделения на МВР. Личният състав на Росгвардия, охраняващ моста, е въоръжен с автомати, които могат да стрелят и на суша и под вода.