Заговор: Орбан подозира, че правителството на Полша е назначено от ЕС
Унгарският министър-председател Виктор Орбан предположи, че полското правителство и неговият премиер Доналд Туск са били назначени от Европейския съюз като част от заговор за отстраняване на предишното дяснопопулистко ръководство на страната, съобщи Асошиейтед прес.
Орбан не представи никакви доказателства в подкрепа на твърденията си за полското правителство, което стана факт през 2023 г. при рекордно висока избирателна активност от близо 74%.
Коментарите дойдоха два дни след като националистът Орбан, който възприема все по-неприязнен подход към ЕС, заяви пред поддръжници, че блокът се стреми да свали правителството му и да установи марионетен режим в Унгария.
В интервю пред държавното радио Орбан се нахвърли върху председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и лидера на най-голямата политическа група в блока - председателя на Европейската народна партия Манфред Вебер. И обяви, че двамата се стремят да заменят неговото правителство, както е станало в Полша през 2023 г., когато коалиция, водена от Туск, победи управляващата партия "Право и справедливост" на националните избори.
"Това дори не е таен заговор срещу Унгария, това е открито представен, обявен план. Същото се случи и в Полша. Поляците също тръгнаха по свой път, те също предприеха независима полска политика по отношение на миграцията, пола и икономиката", отбеляза Виктор Орбан.
И продължи, че Фон дер Лайен и Вебер "направиха всичко възможно и открито обявиха, че консервативното полско правителство трябва да си отиде и да бъде заменено с ново".
"Така нашият приятел Туск стана министър-председател на Полша. Същият сценарий сега се разиграва спрямо Унгария", е категоричен той.
Орбан често влиза в конфликт с ЕС, който е спрял милиарди евро финансова подкрепа за Унгария заради нарушения на стандартите за върховенство на закона и демокрация. Предишното националистическо-консервативно правителство на Полша също прекара години в спорове с ЕС, коментира АП.
В отговор Орбан възприема все по-войнствен подход към блока, към който Унгария се присъедини през 2004 г., и обединява евроскептичните партии в ЕС, за да създаде крайнодясна политическа сила в законодателния орган на съюза. Той приближи Унгария до автокрации като Русия и Китай, търсейки чуждестранни инвестиции и заеми от Москва и Пекин, тъй като средствата от ЕС пресъхнаха заради неговото поведение.
Правителството на Туск се стреми да възстанови демократичните институции на Полша, които според него са били демонтирани при предишното управление, съюзено с Орбан, но запази някои консервативни политики, като например твърдата позиция по отношение на незаконната имиграция, допълва АП.
В интервюто Орбан, който ще участва в национални избори в началото на 2026 г., сравни ЕС с бившия Съветски съюз.
"Те ще работят върху това. Те се нуждаят от марионетно правителство. Нека да говорим открито, всяка империя е такава. Съветският съюз беше такъв, нали?", изтъкна той по отношение на ЕС.