Властите в Иран изправени пред втори ден на протести
Иранските лидери са изправени пред втори ден на протести след признанието им, че военен удар от Иран е свалил погрешка украинския пътнически самолет. Загинаха всички 176 души на борда, повечето от които - ирански граждани, но също десетки канадци, както и украинци, британци, афганистанци, шведи.
Днес демонстранти се събраха в университети в Техеран и на други места, призовавайки за оставки на висшите представители на властта.
Властите отговориха с изпращането на полицейски части, които използваха сълзотворен газ.
Самолетът, излетял от Техеран и разбил се малко след това, е пътувал за Киев. Той бе свален миналата сряда, малко след като Иран изстреля ракети по две авиобази с американски сили в Ирак. Тези удари бяха отговор на страната за убийството на високопоставения ирански генерал Касем Сюлеймани, извършено на 3 януари на летището в Багдад, Ирак, по заповед на американския президент.
В неделя демонстрантите се присъединиха към новите протести въпреки огромния брой представители на силите за сигурност. Освен полицаите от службата за борба с безредиците, представители на елитната революционна гвардия и моторизирани охранители, сред протестиращите имаше и цивилни.
На видеоклипове, публикувани в социални медии, могат да бъдат чути викове на протестиращи: "Те ни лъжат, че нашият враг е Америка. Нашият враг е точно тук!" Други протестиращи обаче продължават да призовават за смърт на САЩ и Израел - послания, които иранския народ отправи на протестите си след убийството на Сюлеймани.
Има и съобщения за сблъсъци с полицията.
В събота студенти се събраха пред два университета с намерението да изразят почитта си към жертвите, но събиранията прераснаха в гневни протести, разпръснати със сълзотворен газ. "Срам" и "Непростимо" гласят заглавията на някои вестници, отразяващи самолетната катастрофа. Проправителствено издание обаче хвали иранската "честност" да признае грешката си. Тази честност бе проявена след тридневно отричане.
В емоционално слово в иранския парламент ръководителят на Корпуса на гвардейците на Ислямската революция се извини за свалянето на самолета и настоя, че това е трагична грешка.
"Кълна се във всемогъщия Бог, че бих искал да съм в този самолет и да бях се разбил и изгорял заедно с тези хора, но да не бях станал свидетел на тази трагична грешка", каза генерал Хосейн Салами. "Никога не съм бил в толкова неловко положение в целия си живот. Никога", добави той, цитиран от БТА.
Реакции
Американският президент Доналд Тръмп в неделя повтори предупреждението си, че Иран не трябва да използва насилие срещу протестиращите, защото "светът го наблюдава и - по-важното - САЩ наблюдават".
След като вчера британският посланик беше арестуван за кратко за подстрекаване на антиправителствените протести, Великобритания осъди ареста и го нарече нарушаване на международното право.
Днес Франция, Великобритания и Германия призоваха заедно Иран да се върне към пълното спазване на задълженията си по иранската ядрена сделка и да се въздържа от по-нататъшно насилие, предадоха Ройтерс и Франс прес.
"Днес нашето послание е ясно: ние оставаме привързани към ядреното споразумение и неговото съхранение; ние призоваваме Иран да анулира всички несъвместими със споразумението мерки; ние призоваваме Иран да се въздържа от всяко ново насилствено действие или ядрено разпространение; ние оставаме готови да започнем диалог с Иран на тази основа, за да запазим стабилността на региона", се казва в съвместно изявление на трите страни.
Иран обяви излизането си от ядреното споразумение непосредствено след убийството на Сюлеймани.