OffNews.bg

Високите цени на храните помрачават празничното настроение в Русия

През този празничен сезон много руснаци "затягат коланите си".

През последните месеци инфлацията в Русия повиши цените на основни продукти като масло, картофи и пилешко месо, съобщава Ройтерс. Увеличението засегна най-бедните и накара някои от тях да намалят разходите си за празниците.

Репортери на Ройтерс са разговаряли с руснаци в Москва, Санкт Петербург, Екатеринбург в Урал и Омск в Сибир, за да разберат как хората управляват финансите си.

"Цените се повишиха чувствително", казва Наталия Морева на 58 г., като изброява брашното, хляба, шоколада, плодовете, зеленчуците и месото, които са поскъпнали.

Морева, която работи за правителството на Омска област, допълва, че "доходите са достатъчни, но преди - когато отидеш в магазина, можеше да си купиш повече. Празникът се очертава да бъде скромен".

Руснаците традиционно увеличават разходите си през последните няколко седмици на всяка година, подготвяйки се за новогодишните тържества и националните празници през първите седмици на януари. Тази година обаче те трябваше да похарчат много повече.

"Много по-скъпо е. През изминалите години разходите повече или по-малко отговаряха на бюджета. Сега разходите са много по-големи, може би три или четири пъти повече от преди", казва Динара, студентка от Екатеринбург, четвъртия по големина град в Русия.

Увеличаващи се разходи

Реалните заплати в Русия са се увеличили, главно поради повишаването на възнагражденията в секторите на отбраната и технологиите. За много хора обаче заплатите не са в крак с инфлацията, която е над 9%, въпреки че централната банка поддържа лихвени проценти на ниво от 21%, което е най-високото от повече от 20 години.

73-годишният Вячеслав, пенсионер от Омск, казва, че забелязва, че цените растат от ден на ден: "Естествено, в момента това не е много приятно и удобно за хората. Разбираме, че страната се намира в трудна ситуация, но въпреки това ми се иска цените на хранителните стоки да не растат толкова бързо".

По думите му цената на любимото му сирене се е повишила с 15-20% от септември - до около 850 рубли (15,35 лева).

Андрей Ганган, директор на отдела за парична политика на централната банка, заяви пред Интерфакс във вторник, че инфлацията може да стане 9,8% и ще достигне своя връх през април 2025 г., след което ще започне да намалява.

Миналата седмица централната банка не се съобрази с очакванията за повишение на лихвените проценти и предпочете да запази сегашната цена на заемите. Въпреки това нарастващите разходи по заемите намалят търсенето на руския пазар на недвижими имоти, като лихвите по ипотечните кредити, достигащи 30%, отблъскват потенциалните купувачи и подхранват бума на пазара на наеми.

"Комуналните услуги стават все по-скъпи, данъците също, и това е много забележимо", казва студентката от Москва Вероника Арефиева и допълва: "Когато отидеш в магазина, един хляб, който някога е струвал 20 рубли, сега струва 50 рубли". 

Друг московски студент, Сергей Шорешорин, описва цената на шоколада като "страшна". Дори цените на елхите са високи, съгласяват се купувачите в Санкт Петербург.

"Има хора, които се нуждаят от дръвче и дори не питат за цената, а просто го купуват", разказва Рамиз, който продава дръвчета в града и посочва, че някои хора, които дори когато им предложим отстъпка, казват, че не могат да си я позволят.

В допълнение Рамиз пожела на всички весели празници, всичко най-добро и "догодина всеки да може да си позволи елха!".