OffNews.bg

Ватиканът отлъчи бившия си посланик на САЩ Вигано и го обвини в схизма

Ватиканът отлъчи от църквата бившия си посланик в САЩ архиепископ Карло Мария Вигано, след като го призна за виновен в схизма, което е неизбежен край за яростния консерватор, превърнал се в един от най-големите критици на папа Франциск и в символ на поляризираната Католическа църква.

Службата по доктрината на Ватикана наложи наказанието след заседание в четвъртък и днес информира Вигано за решението си, съобщи Асошиейтед прес.

В него се цитира "отказът на Вигано да признае и да се подчини на Върховния понтифик, отхвърляне на общението с подчинените му членове на църквата, както и на легитимността и магистърската власт на Втория ватикански събор".

Всичко това означава, че Вигано официално е извън църквата и не може да празнува или да получава нейните тайнства, тъй като е извършил едно от най-тежките престъпления в каноничното право: схизма. Схизма настъпва, когато някой оттегли подчинението си на папата или от общността на католиците, които са му подчинени.

То се смята за особено опасно за вярата, тъй като застрашава единството на Църквата, което се гради върху послушанието към папата. През годините Вигано си е създал последователи от съмишленици консерватори и традиционалисти, тъй като се е задълбочавал все повече в конспиративните теории за всичко - от пандемията от коронавирус до това, което нарича "Голямото презареждане" и пр.

Неговите ужасяващи изказвания за сегашното състояние на Католическата църква, които се разпространяват в католическите социални мрежи и от идеологически приятелски настроени блогъри от двете страни на Атлантическия океан, са преувеличена версия на пропастта между американските ултраконсерватори и Франциск. Италианският прелат се радваше на подкрепа сред консервативните епископи в началото на кариерата си, но мнозина се дистанцираха, когато идеите му станаха твърде крайни.

Вигано, който не се е появявал публично от 2018 г., е знаел, че декларацията за разкол предстои, след като Ватиканът го е информирал, че започва наказателен процес срещу него миналия месец. Той демонстративно я нарече "чест" и отказа да се яви лично или писмено да се защити.

Миналия месец Вигано направи пространно публично изявление, в което оправда поведението си и отказа да признае авторитета на ватиканската доктринална служба, "която претендира да ме съди, нито на нейния префект, нито на този, който го е назначил".

Но той не отговори директно на декларацията за схизмата в Х, обичайния му форум. Около час преди декретът на Ватикана да бъде оповестен, той обяви, че ще отслужи меса за поддръжниците си и помоли за дарения.

Вигано за пръв път влезе в полезрението на обществеността през 2012 г. по време на първия скандал "Ватилакс", когато камериерът на папа Бенедикт XVI изнесе личните документи на понтифика пред италиански журналист, за да се опита да привлече вниманието към корупцията в Светия престол.

В някои от изтеклите писма Вигано, тогава номер 2 в администрацията на Ватикана, моли папата да не бъде преместван, след като е разкрил корупция при възлагането на ватикански договори, които са стрували на Светия престол милиони евро.

Молбата му не дава резултат. По времето, когато писмата са публикувани, Бенедикт вече е прехвърлил Вигано за посланик на Ватикана в Съединените щати, което със сигурност е престижен пост, но го отдалечава от Рим и го лишава от възможността един ден да стане кардинал.

Вигано се появява отново на сцената по време на посещението на Франциск в САЩ през 2015 г., за чието организиране Вигано помага като нунций. Всичко вървеше добре, докато Вигано не уреди Ким Дейвис, чиновничка от Кентъки, която е в центъра на дебата за гей браковете в САЩ, да бъде сред малка група хора в резиденцията на Ватикана, за да посрещне Франциск.

Дейвис стана известна с отказа си да издава разрешителни за брак, вместо да бъде принудена да издава документи на еднополови двойки. Тя се превърна в герой на консервативната десница в САЩ, с която Вигано все повече се идентифицираше по време на културните войни в САЩ по въпросите на гей браковете и религиозната свобода.

След края на посещението Дейвис и нейните адвокати твърдят, че срещата с Франциск е била равносилна на потвърждение на нейната кауза. По-късно Ватиканът обърна това твърдение с главата надолу, когато публикува кадри от "единствената" според него частна аудиенция на Франциск във Вашингтон: с малка група хора, сред които е имало гей двойка.

Докато Франциск приключваше напрегнатото си посещение в Ирландия, Вигано публикува 11 страници, в които обвинява него и десетки служители на САЩ и Ватикана, че са прикривали Маккарик. Вигано обвинява Франциск, че реабилитира Маккарик от санкциите, наложени от Бенедикт, и го призовава да подаде оставка.

Франциск бързо разреши вътрешно разследване, за да се установи кой какво е знаел и кога за склонността на Маккарик да спи със своите семинаристи.

Докладът, публикуван през 2020 г., потвърди, че цяло едно поколение църковни служители, включително папа Йоан Павел II, са си затваряли очите за неправомерното поведение на Маккарик. Той до голяма степен пощади Франциск, който в крайна сметка лиши църковния служител от пострижение.

Но докладът също така упреква Вигано, че не е проучил новите твърдения срещу Маккарик и не е приложил ватиканските ограничения спрямо него, когато Ватиканът изрично е наредил да се направи това.

В този момент твърденията на Вигано срещу Франциск започват да стават все по-необясними. Той подкрепя теориите на конспирацията за ваксините срещу коронавирус, появява се на крайно десни политически митинги в САЩ, подкрепя Русия в нейната война и в крайна сметка отказва да признае Франциск за папа.