В Молдова: 50% казаха '''да'' на ЕС, Мая Санду ще се яви на балотаж
Президентът на Молдова Мая Санду заяви, че има безпрецедентна атака срещу демокрацията след вчерашния референдум в страната.
Молдовците бяха призовани да отговорят на въпроса: „Подкрепяте ли изменението на Конституцията, за да може Молдова да се присъедини към Европейския съюз?", на което те трябваше да отговорят с "да" или с "не". За да бъде признато допитването за валидно, в него трябва да участват една трета от включените в избирателните списъци. В случай на успех на референдума преамбюлът на конституцията на страната ще бъде допълнен с думите:„потвърждавайки европейската идентичност на молдовския народ и необратимостта на европейския курс на Молдова, обявявайки интеграцията в ЕС за стратегическа цел на Молдова“. Основният закон ще бъде допълнен и с нов раздел, в който ще се казва, че присъединяването на Молдова към договорите на ЕС ще бъде установено със законодателен акт на парламента. Тези договори и правни актове ще имат предимство пред противоречащите им разпоредби на вътрешното законодателство.
Резултатите от преброени 97,66 процента от подадените бюлетини на референдума за европейските аспирации на Молдова беляза обрат и процентите на двата лагера се изравниха. 50 процента от гласувалите са казали "да" на тези аспирации, предаде Ройтерс, като се позова на молдовската Централна избирателна комисия.
По-рано през нощта при по-малък брой на преброените бюлетини надделяваше с малка разлика процентът на онези, които бяха отговорили с "не" на европейските аспирации на Молдова, съобщи БТА.
Паралелно с референдума имаше и президентски избори, на които президентката Мая Санду води, но ще трябва да се яви на втори тур на 3 ноември срещу основния си опонент, проруския кандидат Александър Стояногло, припомня Асошиейтед прес.
„Престъпни групи, действащи заедно с враждебни на нашите интереси чужди сили, атакуваха нашата страна с десетки милиони евро, лъжи и пропаганда, за да хванат страната ни в клопката на несигурността и нестабилността“, каза Санду след обявяването на частичните резултати от референдума.
Преди изборите молдовските власти обявиха, че Москва води хибридна война, за да дестабилизира страната и да я отклони от пътя ѝ към ЕС. По време на предизборната кампания имаше твърдения за финансиране на опозиционни групи за разпространяване на дезинформация и за схема за купуване на гласове.