OffNews.bg

В Иран осъдиха две журналистки, отразявали случая на Мaсха Амини

Две ирански журналистки, отразявали смъртта на Махса Амини, задържана от нравствената полиция през септември миналата година за нарушаване на ислямските правилата за обличане, бяха осъдени на затвор по обвинения в сътрудничество със Съединените щати, предаде Асошиейтед прес.

Нилуфар Хамеди и Елахе Мохамади бяха задържани преди повече от една година. Те са били осъдени съответно на седем и на шест години затвор, съобщи днес новинарският уебсайт на иранската съдебна власт "Мизан".

Присъдата е предварителна и може да бъде обжалвана в срок от 20 дни.

Нилуфар Хамеди съобщи новината за смъртта на 22-годишната Махса Амини, а Елахе Мохамади писа за погребението на младата иранска от кюрдски произход, задържана за неправилно носене на хиджаб, отбелязва АП.

Революционният съд в Техеран признал двете журналистки за виновни по обвинения в "сътрудничество с враждебното американско правителство", "сговор срещу националната сигурност" и "пропаганда срещу системата", съобщи "Мизан".

Двете жени работят за ирански реформаторски вестници - съответно Хамеди за "Шарг", а Мохамади за "Хам-Михан". Те бяха задържани през септември 2022 година.

През май ООН удостои двете иранки с наградата си за свобода на медиите "за техния ангажимент към истината и отчетността".

Смъртта на Махса Амини предизвика продължили месеци наред протести в десетки градове в Иран. Демонстрациите представляваха едно от най-сериозните предизвикателства за Ислямската република след протестите на Зеленото движение през 2009 г., които изкараха милиони хора по улиците, отбелязва АП.

Въпреки че близо 100 журналисти бяха арестувани по време на демонстрациите, репортажите на Нилуфар Хамеди и Елахе Мохамади бяха от решаващо значение в дните след смъртта на Махса Амини, за да се разпространи информацията за последвалия гняв. Задържането им предизвика международни критики срещу кървавите репресии, предприети от силите за сигурност в продължение на месеци след смъртта на Амини.

Според активисти за правата на човека в Иран от началото на демонстрациите са били убити най-малко 529 души. Над 19 700 човека са били задържани от властите в условията на жестоки репресии с цел потушаване на протестите.

Иранските власти от месеци не са публикували данни за общия брой на жертвите, като същевременно признават, че са задържали десетки хиляди хора, посочва АП.