OffNews.bg

Унгария обяви енергийно извънредно положение

Унгария обяви енергийно извънредно положение в сряда, тъй като цените на изкопаемите горива в Европа продължават да се покачват драстично. Решението съобщи ръководителят на кабинета на министър-председателя Гергей Гуяш след заседанието на правителството в Будапеща, председателствано премиера Виктор Орбан, предава БНР.

"Европа най-вероятно няма да има достатъчно газ за есенния и зимния отоплителен сезон", каза Гуяш. Той увери, че правителството предприема стъпки за защита на унгарските доставки, разкривайки план от седем точки, който ще влезе в сила през август.

Правителството на Орбан нареди забрана за износ на енергийни източници и премахна дългогодишния таван на цените на комуналните услуги за домакинствата, използващи енергия над средните нива на потребление.

Гуяш подчерта, че целта е да се запазят запасите от природен газ преди отоплителния сезон и че потребителите, които използват повече от средното ниво, трябва "да направят потреблението си по-умерено или да плащат пазарната цена“.

Мерките, които включват и план за увеличаване на вътрешния добив на природен газ до 2 млрд. куб. метра от досегашните 1,5 милиарда, ще влязат в сила от август, за да се гарантира непрекъснатото снабдяване с енергия през зимата, каза шефът на кабинета на Орбан.

"Цените на енергията в Европа скочиха до небето в резултат на войната и санкциите", отбеляза Гуяш, подчертавайки, че цената на електроенергията се е увеличила повече от пет пъти, докато цените на газа са скочили шест пъти, като "краят не се вижда“.

Решението за извънредното положение идва на фона на напрежение и протести в Унгария. Днес за втори ден протестиращи в столицата Будапеща блокираха основни пътни артерии, несъгласни с данъчната реформа, прокарана по-рано тази седмица от дясната управляваща партия. Няколко хиляди демонстранти, много от които независими предприемачи, засегнати от новите промени, се събраха на централния площад до унгарския парламент, за да протестират срещу приетия във вторник закон, който според мнозина ще доведе до значително увеличение на данъците.

Продължилата часове блокада на мост в Будапеща във вторник не успя да осуети одобрението на предложението на правителството на националиста Орбан за увеличаване на данъчната ставка за стотици хиляди малки предприятия.

По приблизителни оценки до половин милион работници в Унгария използват данъчната схема, известна като KATA. Правителството на Унгария твърди, че много компании злоупотребяват със системата, като наемат работници на трудов договор, вместо да ги наемат, като по този начин лишават бюджета на страната от данъчни приходи в размер на 250-300 млрд. унгарски форинта (608-730 млн. евро) годишно.