Трагедията Covid-19: зоопарк може да бъде принуден да храни едни свои животни с други
Има опасност германска зоологическа градина да бъде принудена да хранят едни свои животни с други. За риска предупреждава директорката в зоопарк в Западна Германия, цитирана от Би Би Си.
Зоологическите градини търпят жесток финансов удар, заради социалната изолация, наложена като мярка за ограничаване на разпространението на коронавируса. Те нямат приходи, нямат посетители и им е все по-трудно да хранят животните.
"Направихме списък с животните, които ще трябва да убием първи" - казва Верена Каспари от зоопарка в Ноймюнстер пред Die Welt.
В друг зоопарк, в Берлин, пък има новородени бебета панди, но хората могат да ги гледат само онлайн сега, а от управата му се надяват да могат да отворят за посетители, преди мечетата близнаци да са пораснали.
Голям апетит
Каспари казва, че умъртвяването на някои животни, за да живеят други, ще бъде последната им стъпка, към която не биха искали да прибягват, но признава, че дори тя не би могла да реши финансовите им проблеми. Тюлените и пингвините се нуждаят от големи количества прясна риба всекидневно - обяснява директорката и допълва, че предпочита евтаназията пред това да ги гледа как умират от глад. "Най-лошото е, че ще трябва да храним някои от животните с други" - ужасява се жената.
Зоологическата градина принадлежи на асоциация, която не отговаря на условията за получаване на държавна извънредна помощ за малки бизнеси. Директорката изчислява, че загубите ѝ тази пролет ще се равняват на около 175 000 евро.
Освен директните призиви за дарения, германските зоологически градини могат да отправят заедно искане за правителствена помощ на стойност 100 милиона евро, предава DPA. Националната асоциация на зоологическите градини в страната обаче обръща внимание, че - за разлика от други бизнеси - зоологическите градини не могат да "замразят" дейността си и така да намалят разходите. Животните трябва да бъдат хранени всеки ден. Всеки ден за тях трябва да се полагат грижи и да се поддържа близка до естествената им среда, например с отопление на помещенията.
Ръководителят на асоциацията Йорг Юнголд казва, че ограничителните мерки заради коронавируса водят до около 500 000 евро загуби седмично за типична зоологическа градина в страната.
Хората им липсват
Някои служители в зоопарковете предупреждават и за друга вреда, която кризата нанася - емоционална. Животните са свикнали с присъствието на хората, с вниманието им и сега отсъствието им ги поставя в стрес. Особено привързани към гледката на ходещи и закачащи се с тях човеци са маймунките, споделят от берлинската зоологическа градина. И за тюлените и папагалите сега е много скучно.
Миналата седмица московската зоологическа градина също отбеляза промяна в поведението на двете си гигантски панди, които се държат сякаш "сега нещо им липсва". Те се "втурват" към всеки човек, който минава покрай тях, много по-активно търсят човешкото присъствие.