OffNews.bg

Токио обмисля да въведе 4-дневна работна седмица, за да увеличи раждаемостта

Японската столица възнамерява да въведе четиридневна работна седмица за държавните служители, като последен опит да помогне на работещите майки и да повиши рекордно ниската раждаемост, предава Си Ен Ен. 

Местната власт в Токио мисли да въведе новия режим от април 2025 и да дава на служителите три почивни дни всяка седмица. Освен това съществува и идея родителите с деца от първи до трети клас да заменят част от заплатата си за възможността да си тръгват по-рано от работа.

Коефициентът на раждаемост в Япония, който от много години рязко спада, достигна рекордно ниски стойности през юни, въпреки че правителството увеличи усилията си за насърчаване на младите хора да сключват брак и да създават семейства.

Миналата година са регистрирани само 727 277 раждания, като коефициентът на плодовитост - броят на децата, които една жена има през живота си - бележи ново дъно от 1,2, според Министерството на здравеопазването, труда и социалните грижи. За да остане стабилно населението, то се нуждае от коефициент на раждаемост 2,1.

Социолози обясняват постоянно намаляващата раждаемост с безпощадната култура на работа в Япония и нарастващите разходи за живот.  Както и в други страни, жените често са подложени на натиск да избират между кариерата и семейството си, но специфичната японска култура на извънреден труд прави бременността и отглеждането на деца особено трудни.

Преминаването към четиридневна работна седмица предизвиква все по-голям интерес на Запад, където някои компании започват да проучват възможността за скъсено работно време като начин за привличане на таланти, които търсят по-добър баланс между работата и личния живот. 

Токио не е единственото място в Азия, където се прилагат по-благоприятни за семейството политики. По-рано тази година Сингапур въведе нови насоки, според които всички фирми трябва да разглеждат молбите на служителите за гъвкави условия на труд.