''Те избиват жени и деца, ние ги посрещаме'' - във Финландия не искат туристи от Русия
Автобуси с руски туристи прииждат към граничния контролен пункт Нуияма близо до финландския град Лапенранта - някои са привлечени от северното лято, други ще продължат пътя си във вътрешността на Европа.
След руското нашествие в Украйна северната страна подаде молба за членство в НАТО, но същевременно е единствената членка на ЕС, граничеща с Русия, която все още издава туристически визи на руски граждани.
"Посещавам това място от дванайсет години", обяснява пред АФП 37-годишният жител на Санкт Петербург Борис Суровцев, докато чака да мине границата. "Това е прекрасна страна с прекрасна природа и езера", казва той.
След като Европейският съюз затвори въздушното си пространство за руски полети, Финландия се нареди сред малкото транзитни страни, откъдето руснаците могат да вземат самолет за други дестинации в ЕС.
Вдигането на ковидните ограничения от двете държави през последните седмици силно улесни пътуванията на руснаците, което предизвика растящо недоволство от финландска страна.
Предложения в парламента
"Не е добре, че руснаците могат да пътуват свободно из Финландия. Това лишава санкциите от всякаква логика", коментира Кирси Илин, жителка на Лапенранта.
В знак на солидарност с Украйна финландската консервативна партия предложи да бъде спряно издаването на туристически визи на руснаци; има изгледи предложението да получи широка подкрепа в парламента.
"Положението е нетърпимо", казва Юка Копра, депутат от Националната коалиционна партия. "Убиват украинци, включително цивилни, жени и деца, а в същото време руснаци прекарват отпуска си в ЕС", добавя той пред АФП.
Аки Линден - служителят социалдемократ, заместващ министър-председателката Сана Марин по време на отпуска й, подкрепи предложението.
"Лично аз смятам, че рестрикциите трябва да бъдат засилени", казва той пред АФП.
Въпросът е усложнен от големия брой вече издадени визи - около 100 000.
"Проучват се алтернативи", съобщи финландското министерство на външните работи.
Други граничещи с Русия страни от Шенгенското пространство - Естония, Латвия, Литва и Полша, вече наложиха ограничения върху визите за руски граждани.
Москва "ще реагира твърде негативно", ако Хелзинки ги последва, заяви във вторник говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.
Маршрути
Откакто в края на юни Финландия вдигна ковидните ограничения по границата, а в средата на юни Русия смекчи своите, броят на руските туристи, влизащи във Финландия, неспирно расте и от 125 000 през юни стигна през юли над 185 000 души.
Според финландските медии само през юли на руснаци са издадени повече от 10 000 туристически визи.
Колкото до руската страна, автобусните компании от Санкт Петербург казват, че работят с пълна сила с Хелзинки, още повече че заради санкциите влаковете между двата града са спрени.
"Вече от седмици няма празни места. Хората гледат да се възползват от облекченията при пътуване", обяснява за АФП Сергей Иванов от компанията "Балт Кар".
Още повече че самолетните билети за Истанбул и Белград - друг все още достъпен начин за влизане в Европа - вече са с много високи цени.
Финландците демонстрират силна солидарност с украинците, но покупките, правени от преминаващите руснаци, са важен източник на доходи за граничните градове.
На някои местни търговци никак не им се иска руските туристи, току-що завърнали се тук след две години ковид, да изчезнат отново.
"Това е възможно най-абсурдната идея. Какво печелят те, поставяйки в изолация обикновени хора от Русия?" - проклина Мохамад Даруич, шефът на "Лапландия маркет", разположен на минути път от границата. "Те създават огромен проблем за заведенията и бизнеса", казва той.
Двете страни имат тежка история, но жителите в пограничните райони традиционно поддържат близки контакти. Ковид, а после и войната, обаче са променили нещата.
С петгодишната си финландска виза Борис Суровцев например е свикнал да посещава страната до десет пъти в годината, но се страхува, че ще му отнемат тази възможност.
"Това много ще ме натъжи и огорчи. Надявам се войната скоро да свърши", въздиша той.
Източник: БТА