Танцуваща двойка в Иран осъдена на 10 години затвор
20-годишни младеж и девойка са осъдени на 10 години затвор в Ислямска република Иран, защото са танцували на улицата.
Младата двойка е публикувала видеоклип с танца си край кулата Азади (Свобода) в Техеран. Заради него са осъдени за насърчаване на корупцията, проституцията и пропагандата, съобщава Би Би Си.
След убийството в ареста на Махса Амини, задържана от нравствената полиция по подозрение, че е носила неправилно хиджаба си (забрадката си), властите издават тежки присъди на хора, за които се смята, че са участвали в протести.
Двойката не свързва танца си с продължаващите протести в Иран.
Двамата са задържани, след като видеото се появило в профилите им в Инстаграм, където имат общо близо 2 милиона последователи - е потвърдил източник на Би Би Си Monitoring.
Антиправителствените протести - наричани от иранския режим "бунтове" - обхванаха цялата страна, след като 22-годишната Махса Амини почина в полицейски арест през септември миналата година. Тя беше арестувана в Техеран за предполагаемо нарушение на правилото, изискващо от жените да покриват косата си.
Астиаж Хакики (21 г.) и годеникът ѝ Амир Мохамед Ахмади (22 г.) се смятат за осъдени за "насърчаване на корупцията и проституцията, сговор срещу националната сигурност и пропаганда срещу институцията".
Семейният дом на Хакики, която е моден дизайнер, е бил обискиран преди ареста.
Присъдите им поотделно не са известни. Общо годините затвор за тези обвинения са 10 и половина. Това е комбинирана присъда за обвиненията. Ако тя бъде потвърдена, те ще трябва да изтърпят най-дългата от отделните присъди.
Съобщава се, че те са получили и двугодишна забрана за използване на социалните медии. Не могат да напускат страната за същия срок.
Протестното движение в Иран, което започна през септември, се превърна в едно от най-сериозните предизвикателства за иранския режим от идването му на власт с революцията през 1979 г. насам. За да потуши протестите, държавата издава тежки присъди на участващи в размириците, включително екзекутира най-малко четирима протестиращи.
Смъртта на Махса Амини беше катализатор на по-широки вълнения в Иран, но те бяха предизвикани и от дългогодишното недоволство от бедността, безработицата, неравенството, несправедливостта и корупцията, отбелязва Би Би Си. Стотици бяха убити и хиляди арестувани по време на демонстрациите, свързани с обстоятелствата около смъртта ѝ.