Столтенберг не успя да склони Анкара да пусне Швеция в НАТО
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг, който е на посещение в Турция, обяви, че е настъпил моментът за окончателно ратифициране на кандидатурите на Швеция и Финландия за присъединяване към алианса. Позицията на Турция обаче остава непроменена: Анкара е готова да одобри молбата на Финландия, но нещата с Швеция са много по-сложни, съобщи Би Би Си.
Столтенберг пристигна в Анкара 10 дни след опустошителното земетресение, при което загинаха близо 40 000 души в Югоизточна Турция и части от Сирия.
"НАТО подкрепя Турция в трудни моменти", заяви Столтенберг и призова Анкара да ратифицира кандидатурите на Финландия и Швеция за членство в пакта, като добави, че борбата с тероризма ще бъде на първо място в дневния ред на срещата на върха на алианса във Вилнюс.
Той подчерта, че Анкара трябва спешно да спре да се противопоставя на опитите на северните си съседи да се присъединят към алианса.
"Все още смятам, че е време да ратифицираме присъединяването на Финландия и Швеция", каза Столтенберг след разговори с турския външен министър Мевлют Чавушоглу.
"И двата договора могат да бъдат ратифицирани сега. Но основният въпрос не е, че те ще бъдат ратифицирани заедно. Основният въпрос е, че те трябва да бъдат ратифицирани възможно най-скоро", коментира генералният секретар на НАТО.
Швеция и Финландия подадоха молби за присъединяване след нападението на Русия над Украйна, но Турция, като член на алианса, може да блокира приемането им - и все още не е ратифицирала съответните документи.
Турция и Унгария остават единствените членове на 30-членния пакт, които все още не са дали благословията си. Новите членове се приемат в НАТО с единодушно решение на всички членки.
Очаква се унгарският законодателен орган да одобри и двете кандидатури до март. Турция обаче е готова да гласува за приемането на Финландия, но не и на Швеция.
"Можем да разгледаме процеса на членство на Финландия в НАТО отделно от този на Швеция. Позицията на Турция по отношение на членството на тези две държави е ясна и недвусмислена от самото начало", подчерта Чавушоглу на съвместна пресконференция със Столтенберг в Анкара.
През януари турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви, че Швеция не трябва да очаква Турция да одобри членството й в НАТО. Това стана след като датски десен политик организира протест пред турското посолство в Стокхолм, по време на който изгори Корана. След това Анкара отмени планирано посещение на шведския министър на отбраната.
"Швеция не бива да очаква от нас да подкрепим членството в НАТО. Очевидно е, че тези, които донесоха такъв срам пред посолството на нашата страна, не могат повече да очакват благосклонност от нас по отношение на тяхната кандидатура", обяви тогава Ердоган.
Основното недоволство на Ердоган срещу Швеция обаче е отказът на Стокхолм да екстрадира десетки хора, които Анкара свързва със забранени кюрдски групировки и с опита за преврат през 2016 г.
Ердоган твърди, че Швеция укрива членове на Кюрдската работническа партия (ПКК), която Турция, САЩ, Европейският съюз и някои други държави смятат за терористична група.
Чавушоглу бе категоричен, че Швеция все още не е направила достатъчно, за да се бори с кюрдския тероризъм.