OffNews.bg

Спука се цял батальон руски танкове в Запорожието. Оказаха се надуваеми

Руски танков батальон в района на Запорожска област "издъхна" в буквалния смисъл на думите, а танковете от обект в три измерения се превърнаха в зелени петна в една плоскост. Оказа се, че цялото въоръжение е разгърнат камуфлаж от надуваеми танкове, съобщи Генралният щаб на Въоръжените сили на Украйна.

„Докато нашите партньори съгласуват доставките на танкове за Украйна, окупационната аримя също засилва присъствието на „танкови подразделения“ на Запорожското направление“, докладваха от ВСУ.

„Очевидно свободният въздух на казашкия край не влияе добре на гумените изделия на окупаторите, затова те издишат, без да изпълнят основната си мисия“, коментира украинското командване и показа снимки от сплесканите камуфлажи.

Руската армия отдавна разработва „надуваеми бронетанкови дивизии“. Още през 2011 година руският военно-промишлен комплекс обяви производството на латексови самолети и танкове за нуждите на армията. Освен изтребители и бронирана техника, имитиращи оригиналите, руснаците произвеждаха и надуваеми зенитно-ракетни комплекси, включително С-300 и радарни станции. Камуфлажната техника се произвежда в полусекретен завод в Хотков в Московска област. Според експерти от разстояние над 100 метра „куклите“ са в състояние да излъжат противника.

Фалшиви цели за противника са правени и по време на Втората световна война, когато са разгръщани цели летища от шпертплат. В условията на Сателитен шпионаж и следене на всяка стъпка на противника в реално време армиите днес нямат време да създават такива сложни декори.

По време на войната във Виетнам пък руснаците до днес се хвалят как лъжели американците, създавайки фалшиви позиции за ПВО. Слагали празни варели от гориво, когато се зададяла американската авиация ги взривявали, американците мислели, че това е ПВО и пикирали да ги унищожат, а в това време се задействало истинското ПВО.

В днешно време заводът в Хотков разработва и произвежда надувни макети на всички видове едрогабаритна техника, намираща се на въоръжение в руската армия. Понякога се комбинират един танк с множество надувни, истинският може да си завърти купола и да се опита да излъже сателитното разузнаване. Съвременните модели са и с излъчване в радиолокационния, топлинния и инфрачервения спектри за заблуда на електронното наблюдение.

Подобни модели произвеждат и Полша и Китай. В един комплекс С-300 трябва да се ушият внимателно над 1000 детайла, а в танк - 800, разказа преди години в репортаж руският „Известия“. Полските са от материала, с който правят детските батути и един танк тежи над 250 килограма, докато руските са тънки и леки (90 килограма), което си има, както се вижда, и своите недостатъци.

Един надувен Т-72 се привежда „в бойно положение“ за пет минути, зенитно-ракетна батарея за половин час, защото съдържа около 30 елемента.