OffNews.bg

Сблъсък по границата на Киргизстан и Таджикистан. Москва ги призова моментално да охладят страстите

Киргизстански и таджикистански граничари влязоха в престрелка заради граничен спор, предаде Ройтерс. Агенцията не съобщава за пострадали. Според Sputnik обаче има убит и двама ранени, а информацията бе потвърдена от РИА Новости. Това е третият конфликт между двете бивши съветски републики за последните няколко месеца.

Сблъсъкът, до който се стигна непосредствено преди провеждането на важна регионална среща, на фона на войната в Украйна и на стълкновенията между Азербайджан и Армения, е започнал, след като киргизстански граничари обвинили таджикистанските си колеги, че са заели позиции на част от границата, която не е демаркирана.

Според киргизстанската гранична служба конфликтът е започнал по инициатива на таджикските граничари, които, виждайки колегите си, заели бойни позиции и открили огън, пренебрегвайки исканията да напуснат територията. 

Таджикистан твърди, че киргизстанските граничари са започнали да стрелят първи с огнестрелни оръжия и минохвъргачки по таджикистанска гранична застава и е бил убит един техен граничар, а двама са били ранени, съобщи РИА Новости.

Страните вече проведоха телефонни разговори и планират среща, за да предотвратят разрастването на конфликта. А Русия ги призова незабавно да овладеят ситуацията.

Както Киргизстан, така и Таджикистан са съюзници на Русия. И в двете държави има руски военни бази, но по границата им често има сблъсъци, а миналата година войната бе избегната на косъм.

Очаква се лидерите на Киргизстан и Таджикистан да участват тази седмица в срещата на Шанхайската организация за сътрудничество заедно с руския президент Владимир Путин и китайския лидер Си Цзинпин.

Двете бивши съветски републики имат 900-километрова полоса. Около половината от нея обаче не е демаркирана, което създава проблеми на жителите на двете държави по границата с достъпа до вода, пасища и пътища. Спорните зони са около 30% от дължината на границата между тях.

Твърди се, че конфликтът е тръгнал заради водоразпределителния пункт Головное в горното течение на река Исфара, близо до таджикското село Ходжа А'ло и киргизкото Кьок-Таш. Властите и на двете страни смятат, че той се намира на тяхна територия. През пролетта и лятото, когато започва селскостопанската работа, потреблението на вода се увеличава десетократно, а конфликтите между киргизстанските и таджикстанските граждани ескалират.