САЩ засилва военната си подкрепа за Украйна заради опасенията от нова атака срещу столицата
Съединените щати обмислят да разширят военната си подкрепа за Украйна заради опасенията на Киев от нов опит на Русия да превземе столицата още през януари. Подобна хипотеза изказа преди ден в интервю за „Икономист“ главнокомандващият на ВСУ генерал Валерий Залужни.
„Политико“ цитира неназовани участници в дискусиите, които вървят в Белия дом и казва, че в допълнение към финализирането на плановете за изпращане на системата за противоракетна отбрана „Пейтриът“ в Украйна, администрацията на Байдън обмисля и изпращането на допълнително въоръжение.
В графата „друго въоръжение“ може да става въпрос за комплекти боеприпаси за директно насочване, които превръщат неуправляемите авиационни боеприпаси в „умни“ бомби, както и за наземни бомби с малък диаметър, което значително ще увеличи обхвата на удара.
В четвъртък Пентагонът вече обяви, че разширява обучението на украинските военни в американската база в Германия. Министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин и председателят на Обединения комитет на началник-щабовете генерал Марк Мили информираха членовете на Камарата на представителите за ситуацията в Украйна. Те обсъдиха изпращането на системи „Пейтриът“ в Украйна, но казаха, че решението все още не е одобрено.
Според един от източниците на „Политико“ сред разглежданите варианти за Украйна е прехвърлянето на ракетна батарея „Пейтриът“ от версия Advanced Capability-3, предназначена за прехващане на балистични ракети. Друг вариант е да бъде сключен договор с Raytheon Technologies за изграждане на нови системи от нулата, но това може да отнеме години.
Един от проблемите, които служителите решават, е обучението на украински войници за работа със сложна система. За работа и поддръжка на една батарея „Пейтриът“ могат да бъдат нужни до 90 военнослужещи, като съответното обучение им отнема месеци, пише вестникът. Пентагонът все още не е отговорил на въпросите на американските законодатели относно обучението, включително къде ще се проведе.
Системите „Пейтриът“ може да се превърнат в едно от най-модерните оръжия, изпращани от САЩ от началото на войната, и да помогнат на Киев да отблъсне ударите на руски самолети и ракети. Украинската страна иска обаче и нови оръжия с по-голям обсег, за да може да извършва контраатаки на руска територия.
Въпреки че САЩ отказаха да осигурят ATACMS с обхват от близо 300 км, във Вашингтон обмисляха изпращането на предложените от Boeing наземни бомби с малък диаметър, които имат далекобойност от приблизително 150 километра.