OffNews.bg

Руснаците са доволни от анексирането на Крим, но не искат да плащат за него, сочи проучване

Според две трети от жителите на Русия анексията на украинския полуостров Крим през 2014 г. е донесла на Руската федерация повече ползи, отколкото вреди. Това показва анализ на социологическия център "Левада", пише вестник "Ведомости", цитиран от Би Би Си.

Над половината участници в анкетата обаче смятат, че не е правилно средствата за развитие на полуострова да идват главно от държавния бюджет при сегашното общо съкращаване на разходите за образование, здравеопазване, индексиране на заплатите и пенсиите.

Мнението на повечето западни страни, че с присъединяването на Крим Русия е "нарушила всички следвоенни и постсъветски международни договорености и международното право", се споделя само от 13 процента от участвалите в допитването. Преди година обаче така са мислели още по-малко хора в Русия - 9 на сто. И днес 71 на сто заявяват, че това изобщо не ги тревожи.

Говорейки за ползи от присъединяването на Крим, жителите на Русия имат предвид репутацията на страната, усещането, че е велика, запазването на военноморската й база в Севастопол (за която по-рано Москва плащаше наем на Киев, б. р.), посочва зам.-директорът на "Левада" Алексей Гражданкин.

"Конфликтът със Запада по повод Крим не носи ползи. Всички усещат икономическите последици - някой ги признава, друг смята, че нямат значение. Затова ползите, сиреч символичните и политическите изгоди от присъединяването на Крим, натежават повече от предизвиканите икономически проблеми", обяснява експертът.
При това повечето жители на Русия не са усетили тези проблеми - забелязали са ги заможните хора, нежелаещи да живеят зад желязна завеса, смята социологът.

"Щом материалното положение е лошо, остава ти само да се гордееш със страната си, един вид за компенсация. Хората никога не са живели добре, затова пък мнозина помнят как са живели в една държава - велика сила. В такъв момент идеологията става наркотик, създаващ еуфоричен ефект", добавя Гражданкин.