Руският ленд-лиз за Украйна продължава с експортната версия на танка Т-90
Поради остър недостиг на военно оборудване за войната в Украйна Русия е принудена да използва танкове Т-90С, които са предназначени изцяло за износ.
Това заяви Олександър Коваленко, военен и политически наблюдател от групата "Информационна съпротива", коментирайки първия документиран факт за преминаване на въоръжение във ВСУ на експортната версия на танковете Т-90С.
По негова информация армията на Украйна вече може да се похвали с 16 "трофейни" танка Т-90 от модификациите A/M/С.
"Използването на експортни танкове Т-90С от руските войски в зоната на бойните действия в Украйна за пореден път показва, че проблемът с недостига на техника за руските окупационни войски е изключително остър. И това трябва да бъде решено за сметка на доставките по международните договори. Чудя се дали това се прави със съгласието на клиентите", пише експертът.
Руските танкове Т-90 - общи характеристики
Т-90 има класическо оформление - отпред е отделението за управление, в средата - бойното отделение, а отзад - отделението за двигателя и трансмисията.
Екипажът на Т-90 се състои от трима души - шофьор-механик, разположен по надлъжната ос на танка в шофьорската кабина, и стрелец с командир, разположени в кулата съответно от лявата и дясната страна на оръдието.
Между 2001 и 2010 г. танкът Т-90 е най-продаваният танк на световния пазар. Към 2019 г. цената на нов танк Т-90 е между 2,5 и 3,5 милиона долара.
Именно моделите Т-90 са най-модерните руски танкове, които могат да се видят на фронта в Украйна. Руската пропаганда възлагаше огромни надежди на представяната за супермодерна разработка Т-14 "Армата", която според Москва е без аналог в света, но нито един такъв танк не е забелязан до момента.
Новият модерен танк беше показан за първи път на военния парад през 2015 г., но Москва не е обявила официално кога ще бъде въведен на въоръжение.
Теглото на Т-14 е около 55 тона, което е много по-малко от теглото на германския "Гепард" 2 (69 тона) или американския "Ейбрамс" (73 тона). А по-малкото тегло означава по-висока скорост и по-дълъг пробег. Твърди се, че "Армата" може да развива скорост до 90 км/ч и да изминава 500 км с един резервоар.
Според много експерти обаче производството на този вид бойна машина е прекалено скъпо за Русия - един Т-14 струва около 7 милиона евро. Предполага се, че "Армата" има особено здрава броня - според руски източници тя е изработена от керамика и стоманена сплав, която трябва да предпазва танка и от противотанкови оръжия. Особеност е и така наречената "реактивна броня" с "малахит" - взривно вещество, което е вградено в бронята, което се взривява веднага след като Т-14 бъде атакуван. Това предизвиква нещо като контраатака.
Нищо от това обаче все още не е видяно на фронта, а единствено топ пропагандистът на Кремъл Владимир Соловьов наскоро заяви, че е видял "Армата" в Донбас. Всички останали обаче явно са били със затворени очи.