Руски учен, работил по свръхзвукови самолети, е осъден за държавна измяна
Ученият Анатолий Губанов, ръководител на отдела по аеродинамика на самолети и ракети в Централния аерохидродинамичен институт (ЦАГИ) "Жуковски" край Москва, е осъден на 12 г. за държавна измяна. По-рано същата присъда получи и неговият подчинен Валерий Голубкин.
Процесът мина при закрити врати, а Московският градски съд призна 66-годишния Губанов за виновен.
Прокурорът поиска една година повече.
Губанов признал изцяло вината си и поискал да му бъде наложено наказание под долния праг, съобщава "Медиазона".
Ученият е задържан в Москва през декември 2020 г. Той е работил е института "Жуковски" и в Московския физико-технически институт (МИПФ). Работил е в Централния аерохидродинамичен институт "Жуковски" (ЦАГИ) и в Московския институт по физика и технологии (МИПТ).
В ЦАГИ е изследвал експлоатацията на самолети в свръхзвуков и хиперзвуков режим и е написал над 100 научни статии на руски и английски език.
Подчинен на Губанов е 70-годишният Валерий Голубкин, който също е обвинен в държавна измяна и през юни е осъден на 12 г. колония със строг режим. За разлика от Губанов колегата му те се признава за виновен.
Голубкин е задържан няколко месеца след Губанов. И двамата учени бяха затворени в центъра за предварително задържане за времето на разследването.
Според разследването през 2018 г. Губанов поканил Голубкин да работи по разработването на хиперзвуков пътнически самолет в рамките на международния проект HEXAFLY-INT. По указание на Губанов Голубкин е изпратил работни доклади на колеги в Нидерландия, за които се твърди, че съдържат държавна тайна.
В същото време, както отбелязва правозащитният проект "First Department", цитиран от Би Би Си, преди Голубкин да изпрати докладите, три комисии са потвърдили, че те не съдържат държавни тайни.