Русия за карикатурите в "Шарли Ебдо": Светотатство! Главният редактор: Тоталитарни манипулатори!
Русия осъди френското сатирично списание "Шарли Ебдо" заради публикуването на карикатури за катастрофата на руския самолет в Синай, при която загинаха всички 224 души на борда.
Карикатурите бяха публикувани вчера, в последния брой на списанието, в рубриката „Корици, които избегнахте“. В тази рубрика списанието публикува варианти на карикатури, предложени за корицата на съответния брой, които в крайна сметка са били отхвърлени.
Първата карикатура е черно-бяла и изобразява изплашен мъж с брада и бедуински дрехи. Върху него падат части от самолет – двигател, шаси, както и един от пътниците. Надписът гласи: „Ислямска държава“: Русия започна по-интензивни бомбардировки“.
Втората карикатура е цветна. На жълт фон е изобразен човешки череп с живи очи, върху който са сложени счупени слънчеви очила. На заден план се виждат останки от тела, локва кръв, както и част от горящ самолет. Надписът гласи: „Опасностите от руските нискотарифни авиокомпании“, а черепът казва: „Трябваше да летя с авиокомпания „Ер Кокаин“.
Втората карикатура намеква за големия наркоскандал във Франция преди дни – двама френски пилоти бяха арестувани в Доминиканската република и обвинени в контрабанда на кокаин. Скандалът е косвено свързан с бившия френски президент Никола Саркози. Медиите кръстиха скандала „Ер Кокаин“.
Говорител на руския президент Владимир Путин обяви карикатурите за неприемливи: "Това няма нищо общо с демокрацията и себеизразяването. Това е светотатство".
Въпреки това Москва не планира да отправи официално оплакване.
Джихадисти убиха 12 души в редакцията на списанието в Париж през януари, след като в него бяха публикувани карикатури на пророка Мохамед.
Главният му редактор Жерар Биар разкритикува Кремъл, че "използва "Шарли Ебдо", за да създаде противоречие там, където такова не съществува, което е обичайна манипулация, извършвана от тоталитарните режими".
"Уважаваме демокрацията и свободата на изразяване, за разлика от руските власти. Аргументът им за светотатство е абсурден. Не ни ли е позволено да коментираме новините по различен начин или не трябва да кажем нищо повече от това, че станалото е тъжно? Ако е така, това се превръща в проблем за свободата на изразяване."
Френското външно министерство обяви, че "журналистите са свободни да изразяват мненията си във Франция. Властите не се намесват в това".