Русия поднови използването на ракети от ядрения арсенал X-55 със свалени бойни глави
Русия е подновила използването на ракети от ядрения си арсенал, но със свалени или имитиращи ядрени бойни части, съобщи специализираният военно-технически портал Defense Express. По време на масирания ракетен удар срещу Киев на 26 януари украинската ПВО е свалила авиационна крилата ракета от типа X-55 с имитатор на ядрена бойна част. Това е станало в района на Бориспол при влитането на ракетата към Киев от Северозапад.
Това е поредният случай, в който руската армия използва подобен тип ракети. Предишните съобщения на Киев за такива инциденти бяха на 26 октомври и 18 ноември, а на 1 декември на пресконференция в Министерството на отбраната на Украйна бяха изнесени общо 4 такива случая от началото на нахлуването на Русия в Украйна.
На 18 октомври м. г. Украйна съобщи, че е свалена ракета с бутафорна ядрена бойна глава отново при ракетна атака срещу столицата. В находката от свалената ракета украинските военни открили, че в ракетата изобщо няма бойна глава – на мястото й бил монтиран „блок“, бутафорен макет, който имитирал ядрена бойна глава. Една от хипотезите за странната ракета беше предположението, че критично е намалял броят на ракетите, с които разполага Русия за масирани еднократни атаки.
За атаките си Русия използва традиционно Х-555, неядрената модификация на свалената ракета, превърната в конвенционална ракета с бойна глава с класически експлозив. Дозвуковата авиационната крилата ракета Х-55 (РКВ-500) е разработена от конструкторското бюро „Радуга“ през седемдесетте години на миналия век като ядрено средство с оперативен радиус до 2 500 километра. На нейна основа по-късно са разработени конвенционални бойни части, които са приети на въоръжение като модификации Х-101 и Х-555.
Системата е приета на въоръжение през 1983 г. Предоставена е за лицензионно производство в Китай и е изнасяна в Иран. Мощността на ядрения заряд на Х-55 е 200 килотона.
Скоростта на ракетата е Mach 0.75. Системата за управление е инерционна, с използването на Доплеров радар за следене на отстоянието от терена. В последната фаза на полета на ракетата може да се използва активно-радиолокационно насочване към целта.
Ракетата е на въоръжение в боекомплекта на стратегическите бомбардировачи Ту-95 МС и Ту-160 и на тактическите многоцелеви самолети Су-34.
Модификациите Х-101 и Х-555 бяха активно използвани в хода на военния конфликт в Сирия и особено масово в Украйна.
През октомври анализаторите на Defense Express предположиха, че руснаците са свалили ядрената бойна глава от X-55, но заради конструктивните различия на бойните глави не са успели да я заменят с конвенционална, а са сложили макет.
Сега от Defense Express считат, че с използването на такъв тип ракети Кремъл цели да демонстрира, че руските въздушно-космически сили са в състояние безнаказано да нанесат удари с тактически ядрени средства срещу столицата Киев.
Освен това подобно оръжие би трябвало да окаже психологическо въздействие върху военното ръководство на Украйна, върху нейните съюзници и върху населението.
Стрелбата с X-55 без ядрена бойна глава дава възможност на Москва да отработи способите за нанасяне на ракетни удари с ядрена бойна част и практически да се тренират службите за „подвоз“ (транспортирането) и за техническа подготовка на „специалните боеприпаси“ и особено на екипажите на стратегическата авиация.
Както и преди включването на максимално възможен брой ракети (подобно на масовите атаки на дронове на Украйна срещу руски обекти) позволява в реални условия да бъдат разкрити обектите и силите и средствата на ПВО и да се усъвършенстват способите за нейното заглушаване и унищожаване.
В конкретния масиран удар на 26-ти януари – силите за ПВО на Украйна е трябвало да бъдат „претоварени“ със задачи от приоритетен характер за да се осигури поразяването без ефективно противодействие на останалите основни планирани цели.
„Защо го правят?“ Тактиката на руснаците коментира и говорителят на украинските ВВС Юрий Ихнат: „За да разконцентрират нашата ПВО, такава ракета може да служи като примамка. Да речем, че по определения маршрут ракетите летят в група от 5 броя, от които може да има два Х55 и три Х-101. Правят го, за да ни изчерпят, да ни разсеят, да хабим за тях ракети“.