OffNews.bg

Русия блокира поне 5 медии, свързани с Пригожин

Руският медиен регулатор включи в черния си списък най-малко пет медии, свързани с шефа на наемниците от ЧВК "Вагнер" Евгений Пригожин и блокира сайтовете им в Русия, предаде Асошиейтед прес.

Този ход бе предприет, след като бойци на "Вагнер" поеха контрола над руски военен щаб и напреднаха към Москва в рамките на опит за метеж.

От снощи сайтовете на информационната агенция РИА ФАН и четири онлайн новинарски портала, контролирани от медийния холдинг "Патриот" на Пригожин - "Народни новини", "Нева нюз", "Политика днес" и "Икономика днес" - бяха включени в черния списък, поддържан от службата за надзор в сферата на информационните технологии и масовите комуникации Роскомнадзор.

По непотвърдена информация в руски информационни издания самият Пригожин е наредил закриването на базираната в Санкт Петербург компания "Патриот". Пригожин не е потвърдил или отхвърлил пряко тази информация.

Част от компанията "Патриот", основана през 2019 г., за да обедини медийните и интернет активи на Пригожин е и Агенцията за интернет изследвания - така наречената ферма за тролове, свързана с руските опити за намеса в изборите в САЩ, посочва АП. Директорът на "Патриот" Евгений Зубарев тази седмица заяви, че Агенцията за интернет изследвания, която е имала за задача да провежда операции за оказване на влияние в интернет с цел да прокарва руски интереси, е действала под контрола на Пригожин от 2009 г. насам, преди да премине под шапката на "Патриот".

Според разследване на руския вестник "РБК" от 2017 г., в навечерието на президентските избори в САЩ през 2016 г. служителите на Агенцията за интернет изследвания редовно са се представяли за американци, за да предлагат финансова помощ на протестни движения в САЩ, занимаващи се с теми, предизвикващи социално разделение. През ноември Пригожин призна, че се е намесил в изборите през 2016 година.

Той и неговите бойци избегнаха наказателно преследване и миналата седмица им беше предложено убежище в Беларус, след като президентът на Беларус помогна за сключване на споразумение за прекратяване на въоръжения бунт на наемническата група.