Държавният секретар на САЩ Маркo Рубио постави под въпрос смисъла от съществуването на НАТО, след като част от съюзниците отказали да предоставят свои военни бази за евентуални операции срещу Иран. В интервю за "Фокс нюз" той обаче отличи България сред държавите, които според него остават надеждни партньори на Вашингтон.
Рубио заяви, че една от основните причини да подкрепя Алианса е била възможността САЩ да използват военна инфраструктура на партньорските държави. По думите му обаче настоящата ситуация е поставила под съмнение реалната полза от НАТО за Америка.
„Когато партньори от НАТО ви отказват използването на тези бази, а основната причина НАТО да е полезен за Америка се отрича от страни като Испания, тогава какъв е смисълът на Алианса? Започва да изглежда като „те са съюзници, когато искат да бъдат“, каза той.
Рубио подчерта, че все пак има страни, които са реагирали незабавно в подкрепа на САЩ. Като пример той посочи Португалия, която според него е дала положителен отговор „още преди дори да бъде попитана официално“. Държаният секретар включи в тази група още Полша, Румъния и България.
По отношение на други съюзници, и по-специално Испания, той използва остър тон, определяйки поведението им като "просто ужасно".
„Защо тогава сме там? Само за да ги защитаваме, но не и за да защитаваме нашия национален интерес? Това е много легитимен въпрос, който трябва да бъде разгледан“, каза Рубио.
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
10599
14
15.05 2026 в 11:07
-1243
13
15.05 2026 в 10:35
5
12
15.05 2026 в 10:31
3000
11
15.05 2026 в 08:37
3610
10
15.05 2026 в 08:27
10599
9
15.05 2026 в 04:39
3747
8
14.05 2026 в 23:30
2252
7
14.05 2026 в 23:12
2985
6
14.05 2026 в 22:39
Ма тия цистерни в малоумието на Краснов ли са участвали? ;)
2985
5
14.05 2026 в 22:38
Атентаторът от коледния базар в Магдебург получи доживотна присъда
25-има са задържани по аферата 'Баба Алино', сред тях и петима общинари
Задържаха поляк в Бургас, издирван с европейска заповед за арест
Маркет линкс: Правителството губи 5% доверие за месец
Осъдиха бившата първа дама на Южна Корея на 7 г. затвор, приемала скъпи подаръци