OffNews.bg

Раздор в ''руското НАТО''. Путин си изпусна писалката, Лукашенко е шокиран

„Путин си изпусна писалката, Лукашенко е шокиран“. Така описа ситуацията съветникът на украинския вътрешен министър и бивш депутат Антон Герашченко по повод на отказа на премиера на Армения Никол Пашинян да подпише заключителната декларация на срещата на върха на „руското НАТО“, Организацията на Договора за колективна сигурност (ОДКС) в Ереван.

Nikol Pashinyan refused to sign a declaration following the Collective Security Treaty Organization (CSTO) summit.

In fact, it means that the CSTO has collapsed completely.

Putin dropped his pen, Lukashenko is shocked. pic.twitter.com/lqPwusW4Gi

— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) November 24, 2022

В организацията, създадена на 15 май 1992 година след разпада на Съветския съюз и Варшавския договор, участват Армения, Беларус, Казахстан, Киргизстан, Таджикистан и Русия, която е доминиращ участник в договора. В Ереван в сряда стана предаването на председателството от Армения, която беше начело през последните три години, на Беларус, а на срещата на високо равнище присъстваха държавните глави или министър-председателите на страните-членки, на кръглата маса сред участниците беше и Владимир Путин.

Президентът на Беларус Александър Лукашенко представи визията за беларуското председателство и за бъдещето на ОДКС. „Ако не дай си Боже Русия загуби в тази операция (войната в Украйна, б. р.) и рухне, под развалините на Русия ще се окажем всички ние“, заяви Лукашенко, който каза, че всички страни-членки трябва да се подкрепят безрезервно. Визията на беларуския авторитарен лидер за бъдещето на организацията предвижда облекчен режим за преминаване на военни части на една страна през територията на друга. В речта си Лукашенко каза, че са постигнати договорености по 15 от 17 пункта и поиска от премиера на Армения Никол Пашинян да потвърди изрично. „Ето, потвърждава“, коментира беларуският президент.

Затова и Лукашенко и Путин бяха видимо изненадани, след като вместо да подпише заключителната декларация Пашинян каза само „спасибо“, след което го повтори още веднъж. Путин хвърли писалката пред себе си, а Лукашенко разпери ръце безмълвен срещу арменския премиер, показват кадри, публикувани от Герашченко.

Причината, поради която Ереван е решил да не подпише документите, според Пашинян е липсата на политическа оценка от страна на ОДКС на „агресията“ на Азербайджан срещу териториалната цялост на Армения. Става дума за инциденти на границата на двете страни на 11 май и 14 ноември 2021 г., както и на 13 септември 2022 г., посочи арменският премиер, в резултат на което Азербайджан "окупира" около 140 кв. км. км арменска територия.
„Армения предлага, по решение на КСБ на ОДКС, да се ускори необходимата политическа и дипломатическа работа с азербайджанската страна, насочена към незабавно и безусловно изтегляне на азербайджанските войски от суверенната територия на Република Армения на първоначалните им позиции от май 11 2021 г.“, подчерта Пашинян.

„Потискащо е, че членството на Армения в ОДКС не възпря Азербайджан от агресивни действия и всъщност до днес не успяхме да вземем решение за отговора на ОДКС на агресията на Азербайджан срещу Армения. Тези факти нанасят големи щети на имиджа на ОДКС както вътре, така и извън нашата страна и аз смятам това за основния провал на председателството на Армения в ОДКС“, каза Пашинян на заседание на Съвета на ОДКС.

Малко преди Пашинян да откаже да сложи подписа си под заключителния документ Лукашенко се хвалеше, че напук на твърденията на запада, че ОДКС е хартиен тигър, всички, в това число и западните лидери забелязват организацията и тя е сила. По-рано тази есен раздор се появи и във военните структури на организацията, след като Армения, Киргизия и Казахстан отказаха да участват в ученията на ОДКС „Нерушимо братство“.