Разбрахме се с Македония за договора, официална Сърбия интригантства
Македония и България договориха текста на споразумение за добросъседство, целящо да реши дългогодишни спорове и напрежение, обяви македонският външен министър Никола Димитров в интервю за Ройтерс.
Постигнахме компромис за текста. Подписването на споразумението за добросъседство ще повиши доверието в нас - че сме сериозни и че бихме искали да създаваме приятелства в региона, посочи Димитров.
Ройтерс отбелязва, че сложните отношения между Македония и България затрудняват усилията на Скопие да се присъедини към НАТО и Европейския съюз, въпреки че най-голямата пречка е спорът със съседна Гърция за името на Македония.
Сърбия интригантства
Същевременно посланието, което идва от началото на седмицата до днес от политическия елит в Белград, е следното: Сърбия е сгрешила, като е признала Македония под конституционното й име.
Пръв изрече тези думи външният министър Ивица Дачич след среща с гръцкия си колега Никос Кодзиас в Атина.
Днес сръбският президент Александър Вучич каза, че е съгласен с изявлението на Ивица Дачич за Македония.
Сърбия ще се води само от своите интереси и ще помага приятелски на тези, които са на нейна страна и които ѝ помагат в запазването на принципите на международното право. В този ред на мисли гръцките ни приятели могат да разчитат на нашата подкрепа, заяви Вучич след среща с гръцкия премиер Ципрас.
Ципрас пък повтори официалната гръцка позиция, която не е променяна от десетилетия: "Спорът за името между Атина и Скопие трябва да бъде решен преди Македония да може да се присъедини към ЕС и НАТО"
Македония лавира
В интервюто си за Ройтерс македонският външен министър Никола Димитров подчертава, че е предложил на Атина да позволи на Македония да се присъедини към НАТО под приетото от ООН име Бивша Югославска Република Македония (БЮРМ).
Моето послание към официална Атина е: ние имаме ново начало в Македония, моля, помислете какви съседи искате да имате на север, посочи Димитров.
Той обаче също не се надява на незабавен пробив: "Не мисля, че можем да направим нещо за едно денонощие. Това ще бъде постепенен процес".
На въпрос дали Македония някога би била отворена към промяна на името си, Димитров каза:
"Това е много сложен въпрос, който включва емоции и идентичност. За решаването на този въпрос имаме нужда от процес, който ще изгради национална позиция. Определено ще има референдум".