OffNews.bg

Путин: Русия е готова за диалог със САЩ, но не може да бъде заставена за преговори (допълнена)

Русия е готова за диалог със САЩ за стратегическа стабилност, обяви президентът Владимир Путин по време на годишното си обръщение към Федералното събрание на страната, но веднага уточни, че отхвърля всякакви опити Москва да бъде заставена да започне преговори, предаде Ройтерс.

По думите му Русия е използвала модерни оръжейни системи в Украйна, включително хиперзвукови ракети "Циркон" и държи военното предимство. 

"Всеки стабилен световен мир е невъзможен без силна Русия. Днес, когато нашата родина защитава своя суверенитет и сигурност, живота на нашите сънародници в Донбас и Новоросия (регионите на Украйна, които Русия окупира), решаващата роля в тази справедлива борба принадлежи на нашите граждани, нашето единство, преданост към родината и отговорност за нейната съдба. Тези качества бяха ясно и недвусмислено проявени в самото начало на специалната военна операция, когато тя беше подкрепена от абсолютното мнозинство от руския народ. Въпреки всички изпитания и горчивината от загубите, хората са непреклонни в този избор", посочи Путин.

И допълни, че Русия няма да позволи на никого да се намесва във вътрешните ѝ работи.

"Западът се опитва да унищожи Русия отвътре", отбеляза той.

Владимир Путин бе категоричен, че Русия ще засили военното си присъствие на запад, след като Швеция и Финландия са започнали присъединяването си към НАТО.

"Ние разбираме, че Западът се опитва да ни въвлече в надпревара във въоръжаването. Те се опитват да ни изморят, да повторят трика със Съветския съюз през 80-те години. Затова нашата задача е да развием отбранително-промишления комплекс по такъв начин, че да увеличим научния, технологичния и индустриалния потенциал на страната. Трябва да разпределим ресурсите възможно най-рационално и да изградим ефективна икономика на въоръжените сили, за да постигнем максимума за всяка рубла, разходена за отбрана", изтъкна руският президент.

Последствията от изпращането на военни контингенти на НАТО в Украйна ще бъдат трагични, заяви още той, като нарече чуждите военни на територията на съседната страна "възможни агресори".

"Говори се за възможността за изпращане на военни контингенти на НАТО в Украйна. Спомняме си съдбата на тези, които някога изпратиха свои контингенти на територията на нашата страна. Сега последствията за евентуалните агресори ще бъдат много по-трагични", заяви Путин.

Думите са препратка към изказването на френския президент Еманюел Макрон, който след срещата на европейските лидери в Париж, обяви нови стъпки в подкрепа на Украйна и заяви, че не е изключено изпращането на западни сухопътни войски в страната, за да се постигне победа над Русия във войната. Казаното от Макрон предизвика взрив от реакции и отричане на подобна възможност.

"Трябва да осъзнаят, че и ние имаме оръжия, които могат да удрят цели на тяхна територия. Това създава заплаха за конфликт с употреба на ядрени оръжия и унищожаване на цивилизацията. Не разбират ли? Мислят, че ставащото в Украйна са някакви анимационни филми", заплаши стопанинът на Кремъл.

Руският президент увери, че неговите войници в Украйна ще победят и няма да се оттеглят след повече от две години война.

"Постоянно се срещам с участници в специалната военна операция. Това са както кадрови военни, така и доброволци, хора с професии в служба на гражданското общество, които са били мобилизирани за военна служба. Всички те с оръжие в ръце се изправиха в защита на родината. Знаете ли, гледам тези мъжествени хора, понякога съвсем млади момчета, и без всякакво преувеличение мога да кажа, че сърцето ми се изпълва с гордост за тези наши сънародници, за нашия народ и за всеки един отделен човек. Такива хора несъмнено няма да отстъпят, няма да се изложат и няма да ни предадат", каза Путин.

Той обяви, че участниците в "специалната военна операция" се "жертват заради нас", те са достойни, без да се изтъкват, макар тъкмо такива хора да излизат на преден план в трудни моменти.

"Воините ни създават абсолютно необходимо условие за развитие." "Дълбок поклон пред тях", завърши той и последваха бурни аплодисменти.

Коментарът му бе разтълкуван като част от инициатива за създаване на бъдещия руски елит от участниците във войната. Истинският елит са "тези, които служат на Русия", а не тези, които "напълниха джобовете през 90-те години". Въпросът е Русия да може в бъдеще да се "предаде и повери на такива хора като сегашните герои на специалната военна операция", каза той.

Путин намекна и за по-високи данъци за богатите хора и компании, като заяви, че е необходимо справедливо разпределение на данъчната тежест, призовавайки също така руските бизнесмени да инвестират в Русия.

"Предлагам да помислим за подходи за модернизиране на нашата данъчната система, за по-справедливо разпределение на данъчната тежест към тези, които имат по-високи лични и корпоративни доходи. И обратното, необходимо е намаляване на данъчната тежест върху семействата чрез данъчни облекчения, а също така да се стимулират предприятията, които инвестират средства в развитието, в изграждането на инфраструктура и социални проекти", изброи той.

И нареди на правителството и на Държавната дума да представят конкретни предложения в близко бъдеще.

Активите и правата на собственост на бизнесмените, които инвестират в Русия, трябва да бъдат защитени, бе категоричен Путин и допълни, че данъците за малкия и средния бизнес в страната трябва да бъдат намалени.

Речта му идва две седмици преди президентските избори, на които се очаква 71-годишният Путин да спечели убедително нов шестгодишен мандат.