OffNews.bg

Путин има за какво да е доволен от срещата на БРИКС в Казан

Участниците в срещата на върха на БРИКС в Казан приеха съвместна декларация, в която изразиха благодарност към Русия за организирането на събитието и осъдиха „незаконните санкции“, наложени на различни страни по света.

В заключителния документ на срещата на върха, публикуван на уебсайта на руския президент, войната в Украйна се споменава само в един параграф с номер 36. Формулировката, използвана в декларацията, е доста неясна: в нея няма нито недвусмислено осъждане на руската инвазия, нито подкрепа за действията на Москва.

„Припомняме националните позиции относно ситуацията в Украйна и около нея, изложени на съответните форуми, включително в Съвета за сигурност на ООН и Общото събрание на ООН“, се казва в декларацията. - Подчертаваме, че всички държави трябва да действат в съответствие с целите и принципите на Устава на ООН в тяхната цялост и взаимосвързаност.“

Един от участниците в срещата на върха на БРИКС в Казан е генералният секретар на ООН Антониу Гутериш. Посещението му в Русия предизвика протести от страна на Киев, който припомни, че Гутериш е приел тази покана от Москва, но е отказал да дойде на организираната от Украйна среща на върха за глобалния мир в Швейцария.

В миналото Общото събрание на ООН няколко пъти приемаше резолюции с мнозинство от гласовете, в които осъждаше руската инвазия в Украйна и призоваваше за изтегляне на руските войски от нейната територия.

Говорителят на ръководителя на ООН заяви, че пътуването е част от редовното му присъствие в „организации с голям брой важни държави членки“ и заяви, че то дава възможност да „потвърди добре известните си позиции“ относно конфликта в Украйна „и условията за справедлив мир“.

Украйна и подкрепящите я държави многократно са обвинявали Русия в нарушаване на Устава на ООН, който предполага зачитане на териториалната цялост на държавите по света.

В заключителната декларация се посочва също, че участващите страни „отбелязват със задоволство съответните предложения за посредничество и добри услуги, за да се осигури мирно разрешаване на конфликта чрез диалог и дипломация“.

Същевременно в три параграфа от декларацията си участниците в срещата на върха осъждат „едностранните санкции“, без да уточняват кой точно ги налага.

По-специално те заявяват, че мерките, наложени срещу сирийското правителство, „сериозно изострят страданията на сирийския народ“.

Санкциите, наложени от западните държави срещу Русия заради инвазията ѝ в Украйна, не са изрично споменати в декларацията.

На срещата руският президент Владимир Путин подчерта, че се създава нов „многополюсен световен ред“. Диктаторът в Кремъл се опитва да покаже чрез срещата на върха пред Запада, че Москва не се намира в изолация заради незаконната инвазия над Украйна са се провалили.

Много от световните издания от САЩ и Западна Европа също признават, че Путин е постигнал дипломатически успех чрез форума в Казан, който е първи по мащаба си след като руските войски нахлуха в Украйна през 2022 г.

Около 20 лидери, включително тези на Китай, Индия, Турция и Иран, се събраха в столицата на Татарстан.

Москва разглежда платформата като алтернатива на ръководените от Запада международни организации като Г-7 - позиция, подкрепяна от ключовия съюзник китайския президент Си Дзинпин.

„Процесът на формиране на многополюсен световен ред е в ход - динамичен и необратим процес“, заяви Путин при официалното откриване на срещата на върха.

Организацията БРИКС „укрепва авторитета си в международните отношения“, заяви Путин, като призова членовете ѝ да обмислят как могат да решат най-належащите въпроси от световния дневен ред, включително „острите регионални конфликти“.

По време на разговорите с лидери, сред които Си и индийският министър-председател Нарендра Моди, Путин приветства тесните връзки и „стратегическите партньорства“ на Москва с нейните партньори.

Междувременно Си похвали „дълбоките“ връзки на Китай с Русия в един, по думите му, „хаотичен“ свят.

Отношенията между Русия и Китай са „дали силен тласък на развитието, съживяването и модернизацията на двете страни“, заяви Си.

Путин пък заговори, че вижда отношенията с Пекин като основа на глобалната „стабилност“.