В последния ден от официалното си посещение в Япония президентът Румен Радев посети военно-въздушната база "Хякури", съобщиха от прессекретариатът на държавния глава.
Базата има ключова роля в защитата на въздушното пространство на централна Япония. Домакините показаха на президента многоцелевия боен самолет F-2, съвместна разработка на Япония и Съединените щати. Изтребителят е модифициран вариант на американския F-16.
Бойната машина развива максимална скорост от 2450 км в час. Използва се за патрулиране и охрана на въздушното пространство на Япония. F-2 често се нарича "синята оса", заради специфичната синьо-сива окраска и формата на корпуса.
Декларацията за стратегическо партньорство между България и Япония разкрива много възможности за сътрудничество в сферата на сигурността, е заявил Румен Радев на среща с представители на ръководството на Министерството на отбраната на Япония.
Румен Радев е оценил високо сътрудничеството между Военноморските сили на България и Япония в рамките на учението „Бриз“ в Черно море през 2024 г. и е подчертал значението на поддържането на свободата и сигурността на корабоплаването и на съвместните усилия за обезвреждане на морски мини. Държавният глава е изразил интереса на страната ни за задълбочаване на партньорството в сферата на сигурността и отбраната. По време на срещата е била обсъдена и възможността за сътрудничество в подготовката за реакция при кризи и справянето с последиците от природни бедствия.
Като жест към президента домакините са подготвили пилотски шлем, на който е изписано пилотско име на Румен Радев - "Мойзес".
По-късно той е посетил изследователския център на най-голямата научна организация в Япония "RIKEN", която от 2023 г. си сътрудничи с българския Институт по компютърни науки, изкуствен интелект и технологии INSAIT.
По време на посещението си в изследователския център държавният глава е обсъдил възможностите за разширяване на партньорството с България и разгледа лаборатории на центъра.
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
4010
1
21.05 2025 в 09:26
Атанасов: Оставам в запаса и винаги съм на линия. Не мога да изляза от политиката
Русия представи силно модернизиран Шахед, който може да се окаже голям проблем
Атанасов: Оставам в запаса и винаги съм на линия. Не мога да изляза от политиката
На камерите камионът убиец бил без шофьор. Шишков допуска саботаж
Собственикът на Булнюз: Четирима килъри са убили жертвите на Петрохан и Околчица, влезли са през Връшка чука