Полша опъва бодлива тел по границата си с Русия, Калининград отваря за полети от Африка и Близкия Изток
„Още от днес сапьорни части ще започнат работа по изграждане на временно препятствие по полско-руската граница с Калининградска област“, съобщи вицепремиерът и министър на националната отбрана Мариуш Блашчик. Шефът на военното ведомство във Варшава обяви, че са се появили обезпокоителни информации, че летището в Калиниград е било отворено за полети от Близкия Изток и Северна Африка.
Вицепремиерът съобщи, че е взел решение да предприеме мерки за повишаване на сигурността на полската граница с Калининградска област и допълни, че работата ще започне още днес.
„Съоръжението ще се състои от три реда бодлива тел, каквато се използва от военните по света“, каза Блашчик. Височината на оградата ще е 2.5 метра, ширината й 3 метра. От полска страна ще има и ограда, която пък да пази животните. Паралелно с това ще бъде инсталирано оборудване за електронно наблюдение на границата.
„Важно ни е границата да бъде плътна, използваме опита, натрупан миналата година, така че няма съмнение, че тази преграда успя да защити полско-беларуската граница и да предотврати хибридна атака от беларуска територия или я забави значително“, каза Блашчак за полския опит с подобни мигрантски потоци, режисирани от Минск.
Ръководителят на Министерството на националната отбрана добави, че се надява, че "този път опозицията няма да организира пътувания до границата с пица, няма да оказва натиск върху полските войници и граничари и няма да ги тормози".
„Случилото се миналата година беше доказателство, че опозицията и известните личности, използвайки благосклонността на своите медии, се опитаха да принудят граничарите и войниците да отворят границата, за да могат мигрантите да преминават границата нелегално, но обществото застана зад полската униформа. Убеден съм, че и този път ще бъде така“, каза министърът.
През това лято беше завършено изграждането на физическа бариера - петметрова ограда от стоманени участъци с бодлива тел по 86-километровия участък от границата с Беларус.
От юни по протежението на 202 километра от границата продължава и изграждането на електронна бариера.