Полк от Ярославска област се разбунтува. Шефовете им отмъкнали хуманитарната помощ
Полк от мобилизирани от Ярославска област, които преминават обучение във военно поделение 11 134, е отказал да посещава занятията, съобщава 76.ru, позовавайки се на роднини на мъжете. Причината е, че не са получили хуманитарна помощ и са недоволни от качеството на бойната подготовка.
По обясненията на близките ръководството на полка заминава за друга част, като взема със себе си цялата хуманитарна помощ от складовете. Мобилизираните мъже не разполагат със зимни униформи, термовизионни камери, радиостанции, генератори, бинокли и фенерчета. Те се оплакват и от разформироването на останалите в Ярославл в различни части.
"Преминавахме през бойна подготовка на цял батальон. За какво беше всичко това? Сега те искат да ни разделят на 2-3, на 10 души. За какъв вид бойна интеграция става дума? Сега съм стрелец, а утре - сапьор... Обучението е отделна тема. Едно и също нещо всеки ден. Заплашват ни с военна прокуратура, защото вдигаме шум тук", казва един от мобилизираните, цитиран от вестника.
Твърди се, че артилерийски полк тренира край Кострома, пехотен полк - в Ярославл, а инженери и сапьори са в други региони.
По-рано мобилизираните жители на Ярославл се оплакаха, че не са им платени 50 000 рубли. От регионалния клон на ОНФ обясниха, че това може да се дължи на факта, че военнослужещите не са написали заявление за получаването му или са "вписали нещо неправилно", както и че в зоната на бойните действия нямат достъп до интернет, за да изпратят заявленията си по електронна поща.
На 16 ноември мобилизираните мъже от Новосибирск отказват да се бият на фронта без обучение. Техните съпруги разказаха пред NGS.ru, че 12 мъже са написали писмо с отказ да служат в бойни части. Според техните роднини войниците не са преминали нито медицински преглед, нито бойна подготовка, а след като са се озовали на фронта, са копали окопи под огън. В момента те се намират в селище на украинско-руската граница.
АСТРА съобщи, че около 300 мобилизирани мъже са държани в мазе в Зайцево, Луганска област (селото е на границата с Белгородска област), тъй като са отказали да се върнат на фронтовата линия. На техните роднини не е позволено да отидат там.