По-страшно от кошмар: Източна Гута след последната бомбардировка
"Можем да чуем виковете и плача на жените и децата от прозорците на домовете им. Ракетите и мините падат върху нас като дъжд. Няма къде да се се скрием. И това не е краят", казва Фира Абдулах, живеещ в Източна Гута. Ситуацията в окупирания от бунтовниците анклав в Сирия е отвъд, по-страшна от представите ни, коментира дни след последната бомбардировка координаторът за сирийската криза на ООН Панос Мумдзис пред Би Би Си.
Те причиниха смъртта на най-малко 250 души. Мъртви са повече от 50 деца. Още около 1 200 души са ранени.
С обяснението, че искат да освободят зоната от терористи, бомбардиралите ги правителствени сили засилиха нападенията си в неделя през нощта.
Днес генералният секретар на ООН Антониу Гутериш обяви чрез говорителя Стефан Дюжарик, че е "дълбоко обезпокоен" от случващото се в Източна Гута, пише БТА. Той добави, че Източна Гута е била обявена за зона за деескалация от Русия, Иран и Турция и припомни, че по думите на Гутериш всички страни трябва да поемат "своите ангажименти в тази насока".
През последните 48 часа в анклава бяха бомбардирани 6 болници. Три от тях вече не могат да функционират, а две работят частично, посочи регионалният координатор на службата по хуманитарните въпроси на ООН за Сирия.
Само вчера в намиращия се на изток от Дамаск район загинаха 106 цивилни, по данни на Сирийския център за наблюдение на човешките права.
Последните 48 часа са най-кървавите две денонощия след химическата атака срещу обсадения анклав през август 2013 г., при която бяха избити стотици.
Държавният департамент на САЩ заяви, че е "изключително обезпокоен" от ставащото в Източна Гута, а френският външен министър Жан-Ив Льо Дриан заяви пред парламента, че нещата там отиват към "хуманитарен катаклизъм".