OffNews.bg

Обама подкрепи Клинтън в разгара на скандала със секретната поща

Барак Обама подкрепи кандидат-президента на САЩ Хилари Клинтън в разгара на скандала с писмата за войната в Ирак, изтекли през електронната й поща и публикувани от сайта "Уикилийкс".

"Никога не е имало мъж или жена, които да са по-квалифицирани за президент от Хилари Клинтън", заяви Обама, цитиран от AP.

Вчера "Уикилийкс" сподели в Туитър линк с над 1000 имейла от сървъра на Хилъри Кинтън, свързани с войната в Ирак. Сайтът публикува 1258 имейла, които Клинтън е изпратила по времето, когато беше държавен секретар. Информацията е получена от Държавния департамент след запитване по силата на Закона за свобода на информацията още през февруари.

Създателят на скандалната страница Джуалиан Асандж преди е казвал, че сайтът разполага с достатъчно доказателства, за да може ФБР да подведе Клинтън под отговорност. Асандж твърди, че има основания, но това няма да се случи докато Лорета Линч е главен прокурор на САЩ.

Информацията най-вероятно ще бъде използвана от републиканския претендент за президентския пост Доналд Тръмп. През почивните дни бившата първа дама бе разпитана от ФБР и според източници на Си Ен Ен в близките седмици ще бъде обявено, че срещу нея няма повдигнати обвинения.

Голяма част от имейлите включват материали от информационни агенции, отнасящи се до обстановката в Ирак. Други съобщения включват кореспонденция между екипа на Държавния департамент, графици за организиране на срещи с представители на други държави, както и допитвания на чужди лидери за осъществяване на контакт с Клинтън.

След като имейлите добиха публичност обаче ФБР обяви, че кореспонденцията на Клинтън не е криминална и няма да бъдат повдигани обвинения срещу нея. Въпреки това част от писмата, които е получавала и пращала, са със секретна информация, заяви ръководителят на ФБР Джеймс Коми.

Според него Клинтън и нейният екип са били „изключително непредпазливи” при своята кореспонденция, но не е било нарочно, а без да искат. Затова няма да бъдат съдени.

Скандалът с ел. поща на кандидатката за президент на САЩ се разрази през 2015 г., когато се разбра, че по времето на работата си като държавен секретар на Обама - между 2009 и 2013 г. - е ползвала частен мейл сървър и лични имейл адреси за работна кореспонденция, съдържаща класифицирана информация.