Новата програма на Фон дер Лайен: Прагматична Зелена сделка, общ отбранителен щит
В борбата си за втори мандат Урсула фон дер Лайен, кандаидат за председател втори мандат на Европейската комисия, обеща да създаде „Европейски отбранителен съюз“. Тя също така заяви, че ще запази курса на екологичния преход в Европа, като същевременно ще намали тежестта му върху промишлеността, докато се бори за втори мандат.
В търсене на подкрепата на законодателите за още един петгодишен мандат фон дер Лайен изложи пред Европейския парламент в Страсбург програма, насочена към просперитета и сигурността.
„Следващите пет години ще определят мястото на Европа в света през следващите пет десетилетия. Ще определят дали ние сами ще определяме бъдещето си, или ще се оставим то да бъде определяно от събитията или от другите“, каза тя преди тайното гласуване за кандидатурата ѝ по-късно през деня.
След като обеща да подкрепя Украйна докато е необходимо, Фон дер Лайен заяви, че свободата на Европа е застрашена и тя трябва да инвестира повече в отбрана. Тя обеща да създаде „истински Европейски отбранителен съюз“ с водещи проекти в областта на въздушната и кибернетичната отбрана. Тя критикува визитата на унгарския премиер Виктор Орбан в Москва и посочи, че никой не иска справедлив мир повече от украинците.
Председателката на ЕК предложи ЕС да обедини сили в областта на отбраната с местно производство и общи проекти, включително с развитие на общ противоракетен щит.
Политиката в областта на отбраната в Европа традиционно е в компетенциите на националните правителства и НАТО. Но след нападението на Русия над Украйна и в условията на несигурност относно това доколко Европа ще може да разчита на САЩ за своята защита, Европейската комисия се опитва да насърчи повече съвместни европейски проекти в областта на отбраната.
Фон дер Лайен обеща “прагматична Зелена сделка” и настоя ЕС да ускори задълбочаването на единния пазар, с по-малко бюрокрация.
Фон дер Лайен също така обеща да се придържа към целите, заложени в Европейската зелена сделка – пакет за климата, който беше една от основните политики на първия ѝ мандат. Тя обеща редица промени в областта на климата, включително правно обвързваща цел на ЕС за намаляване на емисиите с 90% до 2040 г. Обеща и нови мерки, които да помогнат на европейските индустрии да останат конкурентоспособни, докато инвестират в ограничаване на емисиите.
Тя предложи допълнителни облекчения за европейските земеделци, за да имат те достойни доходи, и да назначи еврокомисар по въпросите на достъпа до жилища, както и еврокомисар за Средиземноморието заради острия проблем с мигрантите.
Фон дер Лайен се нуждае от подкрепата на поне 361 депутати в 720-членния Европейски парламент. Дори и сред нейните критици има малко желание да се създаде лидерски вакуум в Европа месеци преди президентските избори в САЩ през ноември, където победата на републиканеца Доналд Тръмп може да наруши западното единство в подкрепа на Украйна.
Трите центристки групи, които се очаква да я подкрепят, наброяват общо 401 депутати. Но се очаква някои от тях да дезертират и да се противопоставят на нея при тайното гласуване.
За да бъде избрана, тя може да се нуждае от подкрепата на част от 78-членната група на Европейските консерватори и реформисти (ЕКР) или на 53-ма депутати от групата на Зелените.
Ако фон дер Лайен не бъде избрана, лидерите на страните от ЕС ще разполагат с един месец, за да предложат друг кандидат, което вероятно ще забави старта на новата Европейска комисия, която отговаря за предлагането на нови политики на ЕС, до 2025 г.