OffNews.bg

Нощ на гнева в Румъния, правителство не иска да чуе протеста

Румънският премиер Сорин Гриндяну заяви, че воденото от него правителство няма да оттегли постановлението, декриминализиращо някои корупционни престъпления.

Скандалният нормативен акт предизвика вълна от протести в страната. И тази вечер около 250 000 румънци излязоха по улиците на десетки градове, съобщава Ройтерс.

В четвъртък следобед лидерът на социалдемократите Ливиу Драгня обяви, че Сорин Гриндяну има цялата подкрепа на партията.

Гриндяну оглави правителството, след като самият Драгня няма това право, защото е осъден за изборна измама.

"Правителството и партиите, които го подкрепят, имат намерението да упражнят изпълнителната и законодателната власт, която им е дадена от гражданите", заяви лидерът на социалдемократите Ливиу Драгня.

Нашата партия спечели убедително вота. Властта на правителството е легитимна, допълни той и окачестви президента Клаус Йоханис като "моралния автор на вчерашното насилие".

Запитан дали кабинетът, който е на власт по-малко от месец, ще оттегли скандалното постановление, премиерът Сорин Гриндяну отсече: "Не, няма."

Президентът Клаус Йоханис заяви, че "днес е ден на траур за върховенството на закона".

Ройтерс

По-рано днес министърът на бизнеса, търговията и предприемачеството Флорин Жиану подаде оставка. Той заяви, че не е съгласен с действията на съпартийците си и с действията на правителството. 

"Не искам да разказвам някой ден на детето ми, че съм страхливец и че съм се съгласил с нещо, в което не вярвам. Съвестта ми казва да не подкрепям решението", заяви той. 

Ройтерс

По-рано днес Европейската комисия заплаши Румъния, че може да спре одобрените средства от еврофондовете за страната заради приетите от правителството промени в закона в полза на корупцията.

Във вторник правителството прие промените, без да са включени предварително в дневния ред и без да се обсъждат от парламента.

Една от основните промени - за злоупотреба със служебно положение ще се смятат само случаите, в които щетата е по-голяма от 200 000 леи (44 000 евро). 

Според друга промяна - в Наказателно-процесуалния кодекс, дела по сигнал за нарушение могат да бъдат започвани, само ако сигналът е подаден не по-късно от шест месеца след престъплението.