OffNews.bg

Не се получи с ''екскурзията''. Руски експерт за междинните резултати от войната в Украйна

Пети ден от войната в Украйна. В Киев, Лвов и други украински градове периодично звучат сирени, хиляди граждани се крият в бомбоубежища, много се опитват да напуснат страната. Военният наблюдател на „Новая газета“ Павел Фелгенхауер коментира междинните резултати от войната в Украйна пред телевизия "Дождь".

„Всички очакваха пълния крах на украинската държавност и че въоръжените сили няма да могат да се съпротивляват организирано, но те се съпротивляват“, оценява случващото се в Украйна Фелгенхауер. 

Според него в Пентагона са били сигурни, че руските войски ще превземат Киев за 72 часа, организираната съпротива ще рухне, а след това, може би, партизанската война ще продължи. Въз основа на тази прогноза Съединените щати изпратиха в Украйна „преносими“ оръжия, които биха могли да бъдат използвани в партизанската война, казва военният експерт - и не доставиха по-тежки оръжия, защото вярваха, че руснаците ще ги получат като трофей.

„Но украинците продължават да се съпротивляват организирано, щабовете им работят, Генералният щаб също, структурата на управление на властта е запазена и това коренно променя цялата кампания и отношението на Запада“, казва Фелгенхауер.

Сега Западът планира да снабди Украйна с реактивни изтребители, бомбардировачи, танкове, ракети и тежка артилерия. Освен това продължаващата организирана съпротива и запазването на държавните структури повишават морала както на украинските войници, така и на доброволците, отбелязва експертът.

„Инициативата остава на страната на руските войски, но засега те не работят много умело. В зоната на южния окръг е по-добре, има сериозни успехи, но на запад, на север и около Киев не се получава много добре“, оценява военният наблюдател.

Пропагандата изигра роля тук - смята Фелгенхауер - руската страна сериозно мислеше, че „ще ги посрещнат с цветя“, ще сложат оръжие и цялата военна операция ще бъде един вид „екскурзия“.

„Не се получи с „екскурзията“, което означава, че трябва да се увеличи натискът. Нашите генерали, много висши и средни офицери минаха през Сирия, те знаят как да превземат градовете (превзеха Източна Гута, Алепо): изравняват ги със земята и ги превръщат в купчини развалини“, казва военният експерт.

„Нашите военни генерали не се учат тепърва да превземат градове, те знаят как, но засега ръцетe им са вързани“, казва Фелгенхауер, сравнявайки тази ситуация с Първата чеченска война, когато също се опитаха да преговарят, а не да поставят врага под натиск.

Според експерта такава война е „лесна за започване, но много трудна за победа“ и украинците имат очевиден шанс да спечелят, особено след като за украинските въоръжени сили сега се грижи Западът: „Руската редовна армия няма резерви, морал и желание да се бие сериозно, те се бият, без да разбират точно защо. А украинците са наясно защо, те имат морална готовност“.

В резултат на това, както често се случва в такива войни за национално освобождение, броят на бунтовниците ще бъде по-голям от капацитета на голямата държава да извежда редовно войници. В крайна сметка на колониалната сила това ù омръзва и тя си тръгва, коментира военният наблюдател.

„Няма смисъл да се борим безкрайно за Украйна, която очевидно не иска да бъде част от „руския свят“, да се подчинява на Русия и на практика е невъзможно да я принудим. Русия не може да спечели войната с народа“, обобщава Павел Фелгенхауер.