OffNews.bg

НАТО предупреди Русия за плана й за разполагане на ядрено оръжие в Беларус: ''Опасно и безотговорно!''

НАТО разкритикува Русия за нейната "опасна и безотговорна" ядрена реторика ден, след като Владимир Путин заяви, че Русия ще разположи тактически ядрени оръжия в Беларус. Така чрез съботното си изявление Владимир Путин отправи предупреждение към НАТО за военната подкрепа на Алианса към Украйна и ескалира противопоставянето със Запада.

Говорител на Алианса заяви днес:

"НАТО е бдителна и следи отблизо ситуацията. Не сме забелязали никакви промени в ядрената позиция на Русия, които да ни накарат да коригираме нашата собствена.

Споменаването от страна на Русия на ядреното споделяне между страните от НАТО е напълно подвеждащо. Съюзниците на НАТО действат при пълно спазване на международните си ангажименти. Русия последователно нарушава ангажиментите си за контрол на въоръженията, като неотдавна преустанови участието си в Новия договор СТАРТ".

Коментара на Путин, който говорителят нарича "подвеждащ", гласи: "САЩ правят това от десетилетия. Те отдавна разполагат тактическите си ядрени оръжия на територията на съюзническите си държави".

От своя страна, Киев реагира с коментара, че Русия държи Минск като "ядрен заложник" и поиска извънредно заседание на Съвета за сигурност на ООН.

"Кремъл взе Беларус за ядрен заложник" - написа в Туитър ръководителят на Съвета за национална сигурност и отбраната на Украйна Олексий Данилов. Той нарече това "стъпка към вътрешна дестабилизация" на Беларус.

Въпреки че ходът не беше неочакван и Путин заяви, че той няма да наруши обещанията за неразпространение на ядрените оръжия, това е един от най-ярките ядрени сигнали на Русия от началото на нейното нахлуване в Украйна преди 13 месеца, коментира Ройтерс.

Това може да е първият път от средата на 90-те години на миналия век, когато Русия базира такива оръжия извън страната. Експерти заявиха пред Ройтерс, че развитието на ситуацията е значимо, тъй като досега Русия се гордееше, че за разлика от Съединените щати не разполага ядрени оръжия извън границите си.

Вашингтон, другата ядрена суперсила в света, омаловажи опасенията си от изявлението на Путин и възможността Москва да използва ядрени оръжия във войната в Украйна.

"Не сме видели никаква причина да коригираме собствената си стратегическа ядрена позиция, нито признаци, че Русия се готви да използва ядрено оръжие. Оставаме ангажирани с колективната отбрана на алианса на НАТО", заяви високопоставен представител на американската администрация, цитиран от Ройтерс.

Тактическите ядрени оръжия се използват за поразяване на конкретни цели на бойното поле, те не са в състояние да унищожат цели градове. Не е ясно колко такива има Русия.

Анализатори от базирания във Вашингтон Институт за изследване на войната (ISW) заявиха, че рискът от ескалация на ядрена война "остава изключително нисък". "ISW продължава да оценява, че Путин избягва риска и многократно заплашва да използва ядрени оръжия, без да има намерение да го направи", пишат оттам.

Международната кампания за премахване на ядрените оръжия обаче нарече изявлението на Путин "изключително опасна ескалация".

"В контекста на войната в Украйна вероятността от грешна преценка или погрешно тълкуване е изключително висока. Споделянето на ядрени оръжия прави ситуацията много по-лоша и рискува да има катастрофални хуманитарни последици", заявиха от организацията в Twitter.

Путин твърди, че президентът на Беларус Александър Лукашенко отдавна е поискал разполагането на оръжия.

Самият Лукашенко нито е потвърдил, нито е отрекъл това. Реакция от него на изявлението на Путин нямаше.

Макар че беларуската армия официално не се сражава във войната в Украйна, Минск и Москва поддържат близки военни отношения. Миналата година Минск позволи на Москва да използва беларуска територия, за да изпрати войски в Украйна, а двете страни засилиха съвместното военно обучение.

В неделя, дни след посещението на китайския президент Си Дзинпин в Москва, Путин отрече Москва да създава военен съюз с Пекин и вместо това заяви, че западните сили изграждат нова "ос", подобна на партньорството между Германия и Япония по време на Втората световна война.