НАТО от Букурещ: Ще продължим подкрепата за Украйна толкова, колкото е необходимо
"Русия остави Украйна на тъмно и студено тази зима. Затова подкрепата ни за страната трябва да продължи. Трябва да помогнем на украинците". С тези думи, цитирани от специалния пратеник на БТА в Букурещ генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг откри в сряда срещата на външните министри на страните от Алианса в румънската столица. Срещата провежда с участието на Финландия и Швеция, които са със статут на държави, поканени официално да се присъединят към организацията. Външните министри на страните от НАТО обещаха да засилят подкрепата за Украйна и да окажат помощ за поправяне на нейната енергийна инфраструктура.
По-рано днес президентът на Румъния Клаус Йоханис се обяви за повече съюзнически войски и предварително разположено оборудване по Източния фланг на НАТО. Според Йоханис е необходимо да се конкретизират решенията, които НАТО взе на срещата на върха в Мадрид по-рано тази година.
“Черно море е от стратегическо значение не само за Турция, Румъния и България, а и за НАТО. От 2014 г. засилихме присъствието си там и работим с Грузия и Украйна още отпреди войната”. Това каза генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг, запитан ще има ли алиансът стратегия за Черно море. Въпросът бе зададен на дискусия в рамките на годишния форум на Института "Аспен" в Букурещ, организирана в навечерието на срещата на външните министри на страните от НАТО в румънската столица.
Столтенберг продължи коментарите си за ситуацията в Украйна и минути по-късно след пристигането си в Двореца на парламента в румънската столица:
“Президентът Путин отговаря с по-голяма бруталност, атакува газовата инфраструктура, електропроводите и се опитва да лиши украинците от вода, електричество, осветление и отопление. Затова съюзниците от НАТО трябва да продължат да предоставят безпрецедентна подкрепа на Украйна, включително като им помагат да възстановят своята газова и енергийна инфраструктура”.
"Ще увеличим присъствието си. Ще се препозиционираме. Включително и в Черно море, ако се наложи", каза генералният секретар на алианса в отговор на въпрос какви решения ще вземе организацията по отношения на стратегията в Черно море.
"Ще засилим присъствието на НАТО от Черно до Балтийско море, заяви в унисон със Столтенберг от румънската столица на съвместна пресконференция с министъра на отбраната на Румъния Богдан Ауреску и американският държавен секретар Антъни Блинкън, който отбеляза, че в момента в Румъния са разположени повече от 3000 американски военни.
"Черноморският регион е важен компонент от отбраната на НАТО, от стратегията на НАТО, но не е самостоятелен елемент. Продължаваме да работим по този въпрос, както на двустранна основа, така и в рамките на Алианса", заяви ръководителят на американската дипломация.
Антъни Блинкън посочи, че в тясно сътрудничество с НАТО се работи за укрепване на стратегията за Черно море. „Румъния има жизненоважен принос в този контекст и в по-широките усилия да се гарантира, че имаме възможно най-силния отбранителен съюз", подчерта американският първи дипломат. "Русия е превърнала част от Черно море във военна зона", допълни още Блинкън.
"Виждаме ракети (изстреляни - бел. ред.) от военни кораби към украински градове, руските сили блокират пристанища в Украйна и доведоха до най-тежката продоволствена криза от години“, посочи американският държавен секретар. Той отбеляза, че благодарение на усилията на ООН и Турция, в Черно море са били създадени коридори за сигурност за износ на зърно. Блинкън спомена и важната роля на Румъния по отношение на износа на зърно и други хранителни продукти от Украйна за останалата част на света.
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг пристигна в Букурещ със самолет на държавния превозвач "Таром", на чийто борд беше и голяма част от българската делегация. Над територията на Румъния самолетът беше ескортиран от изтребители F-16