НАТО и Русия се срещнаха, но не е ясно дали ще продължат преговорите
НАТО и Русия споделят мнението, че са необходими още срещи по въпросите на европейската сигурност. Това съобщи генералният секретар на алиaнса Йенс Столтенберг след днешното заседание на Съвета НАТО-Русия.
Готови сме да насрочим поредица срещи, включително по въпроса с разполагането на ракети в Европа. Засега руска страна не можа да потвърди точен график, поясни той.
По неговите думи на днешната среща руските представители са повторили исканията НАТО да спре да се разширява и да изтегли войските си от източните държави от пакта. НАТО потвърди политиката на отворените врати и няма да се откаже от присъствието на войските си по източния фланг, посочи генералният секретар.
Ръководството на НАТО е заявило днес на срещата с Русия, че алиансът е готов да насрочи поредица от преговори по различни теми, включително взаимно намаляване на ракетите в Европа, но Москва ясно е заявила, че не е готова на такава крачка, заяви още Столтенберг след края на срещата, продължила няколко часа в централата в Брюксел. Но според него разговорът е бил откровен, полезен и по няколко въпроса. Сред тях е бил и проектът за споразумение с НАТО, предложен от Москва в средата на декември, който руснаците са представили.
"Има значителни различия между съюзниците от НАТО и Русия. Няма да е лесно преодоляването им, но е положителен знак, че двете страни седнахме на една маса и се заехме със сериозни въпроси", каза той. "Русия заяви, че иска време, за да се върне с отговор по някои от нашите предложения и ние сме готови да я изчакаме. Диалог и разговори са нужни - включително с двустранни формати и в ОССЕ. Благодарни сме и от тесните консултации със САЩ преди и след преговорите с руснаците в Женева", каза Столтенберг.
"Но за сериозно споразумение, разбира се е нужно намаляване на напрежението около Украйна от страна на Русия. Това е най-лесният начин, готови сме да обсъждаме притесненията си и винаги сме призовавали Москва да следва този път", допъли генералният секретар.
На няколко пъти след въпроси от журналисти Столтенберг изтъкна, че на руската делегация е било заявено, че в списъка им с искания има неща, по които да се разговаря, но сред тях не са фундаментални принципи на европейската сигурност, включително правото на Украйна да кандидатства и да стане член на алианса, ако поиска. "Такъв принцип е и спазването на границите и НАТО няма да прави компромис със суверенитета на държавите и правото на съюзниците да се защитават. Русия има войски в Грузия, Украйна и Молдова без съгласието на властите в тези държави и са нежелани там", напомни Столтенберг.
"Украйна е суверенна държава, не е заплаха за Русия - най-голямата сухопътна сила в Европа - и може да решава какво иска. Русия вече използва сила срещу Украйна и окупира Крим през 2014 г. и контролира чрез сепаратистите Донбас. Затова става дума за обратното - Русия е агресорът и струпва десетки хиляди военни, дронове, артилерия край Украйна. Това е проблемът. Кризата е дело на Русия и затова е важно тя да я деескалира. Украйна има право на самозащита и НАТО ѝ помага да реализира това си право."
Столтенберг даде пример и с позицията на неутралните Швеция и Финландия напоследък по повод настояванията на Русия: "Те бяха много ясни напоследък за това - започне ли подобно ограничаване на правото сам да решаваш за едни, но не за други държави, значи ще има две категории страни в Европа. Идеята, че не можеш да правиш каквото искаш, е връщане към сферите на влияние - съседите на Русия трябва да осъзнаят, че това е опасен път."
Столтенберг бе попитан и за коментара се, че НАТО е готов за война в Европа: Да, има повишен риск от въоръжен конфликт, но затова са и срещи като днешната, отговори генералният секретар. "Опасно е да се спекулира за риска от война", напомни той.