Жителят на град Печора, Коми, Сергей Гридин, се е самоубил във военното поделение в Московска област, в което е отбивал наборна военна служба, за да не бъде изпратен на фронта в Украйна, съобщава Медуза.
За първи път за това съобщава Телеграм каналът "Мобилизация. Новини. Какво да правим?". Близките на Гридин потвърждават пред 7×7 и "Сирена", че мъжът е бил 20-годишен.
Според канала "Мобилизация" Сергей Гридин се е обесил на 10 февруари на колан, който завързал за метална стълба. Не е уточнено къде точно се е случило това. Известно е, че Гридин е служил във военна част 11361, разположена в село Нахабино в Красногорския район на Московска област. От една от печорските общини съобщиха, че Гридин ще бъде погребан на 15 февруари.
"Мобилизация" публикува предсмъртното писмо на Гридин, в което той призовава да се заведе наказателно дело срещу командирите му за подстрекателство към самоубийство. Автентичността на представената бележка не е напълно потвърдена. Журналистите от 7×7 също са я получили. Двама близки роднини на Гридин разказват пред изданието, че почеркът в бележката много прилича на този на Гридин.
"Мобилизация" твърди, че колегите му са успели да снимат бележката, преди командирите да я отнемат. Тя не е включена в материалите за разследването.
В предсмъртното си писмо Гридин казва, че е бил "изпратен на ротационен принцип в Украйна", откъдето никой не се е върнал от неговата рота. Войникът казва, че е помолил командира си да го остави в поделението, след което командирът и сержантите започнали да го тормозят.
"Не искам да описвам насилието, което тези животни извършиха над мен, и няма да го направя, но не мога да живея с него", се казва в бележката. Войникът допълва, че е "взел решение да умре тук, в родината си, без чужда кръв по ръцете си".
"След Нова година той ни се обади и каза, че искат да го изпратят в Украйна. Но после се престори, че е шега. И както разбрахме сега, може би не е било шега", разказва сестрата на Гридин, чието име не се съобщава.
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
5169
2
15.02 2023 в 17:00
24373
1
15.02 2023 в 15:21
В Русия всичко е още по
На камерите камионът убиец бил без шофьор. Шишков допуска саботаж
СМГ, Френската или Немската? Не са били нужни мотиви за избора на 90 ученици, показва отговор на РУО
Почина вторият български космонавт Александър Александров
Съветът на ЕС започна процедура за свръхдефицит за България
За по-безопасно пътуване: АПИ ограничава тировете по АМ Тракия днес и в неделя
Съветът на ЕС започна процедура за свръхдефицит за България