Мъж опита за убие вицепрезидента на Аржентина. Пистолетът засече и това я спаси
Опит за убийство бе извършен срещу вицепрезидента на Аржентина снощи. Кристина Фернандес де Киршнер поздравявала поддръжници пред дома си, когато от множеството излязъл мъж, който се прицелил в лицето ѝ. Натискайки спусъка, пистолетът засякъл и това я спасило.
Стрелецът е 35-годишен бразилец. Той е задържан. Пистолетът му е бил зареден с пет куршума.
Г-жа Де Киршнер е в разгара на съдебен процес за корупция, които отрича. В момента на нападението се е връщала от съда.
На кадри, споделени в местните медии, се вижда моментът за опит за убийство. Мъжът насочва пистолета на сантиметри от главата ѝ и сякаш се опитва да стреля, но изстрели не са произведени.
В друго видео, публикувано в социалните медии, хора от множеството изглежда се опитват да предпазят г-жа де Киршнер от заподозрения стрелец.
След случилото се президентът Алберто Фернандес направи обръщение към нацията. "Кристина остава жива, защото по причина, която все още не е потвърдена технически, пистолетът, в който имаше пет куршума, не стреля". Той осъди нападателя и заяви, че покушението срещу г-жа де Киршнер е един от "най-сериозните" инциденти, откакто страната се върна към демокрацията през 1983 г.
"Може да не сме съгласни, може да имаме дълбоки разногласия, но не може да се говори с омраза, защото тя поражда насилие, а няма шанс насилието да съжителства с демокрацията", каза Фернандес.
Той обяви национален празник в петък, за да даде време на аржентинците да "защитят живота, демокрацията и да покажат солидарност с нашия вицепрезидент".
Министърът на икономиката на Аржентина Серхио Маса нарече опита за стрелба "опит за убийство". "Когато омразата и насилието надделяват над дебата, обществата се разрушават и възникват ситуации като тази: опит за убийство", пише той в Туитър.
По-рано говорител на полицията заяви пред Ройтерс, че след ареста на няколко метра от мястото на инцидента е намерено оръжие.
Вицепрезидентът Киршнер е обвинена в измама при възлагането на обществени поръчки за строителство в нейната крепост в Патагония, докато е била президент в периода 2007-2015 г. Прокурорите поискаха 12 г. затвор и доживотна забрана за участие в политиката. Като председател на Сената г-жа Киршнер се ползва с парламентарен имунитет. Тя няма да бъде вкарана в затвора, освен ако присъдата ѝ не бъде ратифицирана от Върховния съд на страната или ако не загуби мястото си в Сената на следващите избори в края на 2023 г.
Г-жа Киршнер е била изправяна пред многобройни други съдебни процеси за корупция след президентския си мандат. Очаква се присъдата по това дело да бъде произнесена след няколко месеца.