Марихуаната е големият победител от изборите в САЩ
Дали защото искат да преглътнат Тръмп като президент , или просто за кеф, жителите на щатите Калифорния, Масачузетс и Невада гласуваха "за" легализацията на марихуаната за лична употреба в допитване, проведено заедно с президентския вот в САЩ снощи.
Други няколко щата пък дадоха път на медицинската марихуана, а западните медии определиха резултата от тези допитвания като "най-голямата победа на реформата за марихуаната от години".
Пет щата гласуваха да легализират марихуаната за лична употреба. Разрешена ще бъде в Калифорния, Масачузетс и Невада. В щата Мейн все още очакват резултатите от големите градове. Единствено Аризона каза "не" на марихуаната за лична употреба.
Четири щата гласуваха за легализирането на марихуаната за медицинска употреба. 3 от тези щати гласуваха "за" - Арканзас, Флорида и Северна Дакота. В Монтана също процентът "за" води, като там се очаква мерките за медицинската употреба да бъдат вече по-свободни.
Резултатите от референдума показват една вече ясно очертаваща се тенденция - в САЩ идеята за употреба на марихуана за лични цели е не само заразна, а и крайно печеливша. Само за миналата година в Колорадо, които легализираха тревата през 2012 година, от данъци спечелиха 140 млн. долара.
В Калифорния живее 12% от американското население, а щатът е най-силен икономически в САЩ. Легализирането на марихуаната там би могло да накара федералното правителство да размисли относно приложенията на растението, отбелязва Washington Post.
Не се знае обаче каква политика ще предприеме новият президент на САЩ Доналд Тръмп. Администрацията на Обама сякаш с бездействието и безгласието си по темата помагаше, но огромната въпросителна остава с встъпването в длъжност на Доналд Тръмп.
Още през 90-те години публичните изяви на Тръмп показват, че е "за" легализирането не само на марихуаната, а на всички наркотици. За него това бил единствен изход от "войната срещу наркотиците". С годините това явно се е променило, като през 2015 той заявява, че това трябва да бъде решено щат по щат. Ще видим.