Македонският президент не подписа договора за името
Македонският президент Георге Иванов реши да не подписва Закона за ратификация на договора с Гърция, съобщи МИА, цитирана от БТА.
Решението беше разпространено от администрацията на президента. В него са посочени и причините за него.
Иванов посочва, че няма мандат да подпише указа за обнародване на закона за ратификация на това споразумение.
Един от стълбовете на моята политика в изборната програма от 2014 г. е, че не приемам промяна на конституцията с цел промяна на конституционното име. Не приемам идеи или предложения, които биха застрашили македонската национална идентичност, специфичността на македонската нация, македонския език и македонския модел на съжителство. На президентските избори 534 910 граждани гласуваха за тази моя изборна програма и ме избраха за президент на Република Македония, се казва в писмото.
В него се посочва, че споразумението поставя Република Македония в положение на подчиненост и зависимост от друга държава, т.е. Република Гърция.
Договорът с Гърция за името на Македония беше ратифициран от македонския парламент на 20 юни.
Според конституцията и правилника на парламента в случай на вето от президента на държавата законът отново ще бъде пратен в парламента и отново ще трябва да бъде гласуван с абсолютно мнозинство от общия брой депутати, т.е. да получи зелена светлина от най-малкото 61 депутати. Законът след това пак се изпраща на президента, който според конституцията е длъжен да го подпише, отбелязва МИА.
В същото време македонският премиер Зоран Заев обяви преди дни, че ако президентът Георге Иванов не подпише договора за името с Гърция, след като гражданите гласуват за него на референдум, парламентарното мнозинство ще поиска импийчмънт на държавния глава.
Той се зарече и да подаде оставка, ако договорът за името не бъде приет на референдума.