Македонският премиер нагло към България и Гърция: Свиквайте с мен, побеждавам винаги
Новоизбраният македонски премиер Християн Мицкоски настоява българските и гръцки политици "да свикнат" с него.
Процесите, които стават в Република Северна Македония отдалечават страната с бързи крачки от нейната европейска интеграция и тревожат както България, така и Гърция, заяви вчера президентът Румен Радев след среща с министър-председателя на Гърция Кириакос Мицотакис.
Днес Мицкоски отговори на Радев и Мицотакис, че "е свикнал да бъде подценяван, но винаги побеждава".
"Мислех, че сега в 21 век ще говорим как заедно ще развиваме обща икономика, образование, туризъм, ще сближаваме хората. Готов съм да говоря за това, но кой съм аз, за да им казвам какво да правят? Съжалявам, че виждат промяна в политиката тук. Отминаха времената, когато имаше политици с превит гръбнак, които подписваха всичко, но не защитаваха интереса на македонските граждани. Трябва да свикнат с политици, които работят за доброто на родината и защитават интересите на гражданите. Моето послание и към двамата е, че ние сме мирен народ и сме готови да си сътрудничим с всички, но гледаме на това като на двупосочна улица", каза Мицкоски, цитиран от БТА.
Македонският премиер коментира и резултатите от преброяването на населението в Албания, според което като българи са се записали 7057 души, а в графата "македонци" са се вписали 2281 (при 5512 от преброяването в Албания през 2011 година).
"Тази асимилаторска политика на източния ни съсед не е само по отношение на македонците (...). Там (в Албания) има три пъти повече българи, отколкото тук (в Северна Македония), сега е интересно да видим дали ще има искане (българите в Албания) да влязат в конституцията, след като тук искат да са в конституцията, иначе не виждам логиката“, каза Християн Мицкоски.
Той се закани, че като държава Република Северна Македония повече няма да оставя „празно пространство“ и скоро ще посети Албания, за да се срещне и разговаря с македонското малцинство там, защото иска да върне „доверието в корените, в македонската им антропология и македонския език“.