Лавров: "Географските цели" на Русия във войната с Украйна се разширяват
"Географските" цели на руското нахлуване в Украйна се промениха. Сега това са не само самопровъзгласилите се ДНР и ЛНР в границите на Донецка и Луганска област на Украйна, но и "редица други територии", обяви руският външен министър Сергей Лавров в интервю за РИА Новости и RT, цитирани от Би Би Си. Ден по-рано руският президент говори за нежеланието на Киев да възобнови преговорите.
В интервюто Лавров заплашва, че ако западните страни продължат да снабдяват Украйна с оръжия с далечен обсег, географските задачи на руската армия ще се разширят.
По думите му Русия не може да допусне "частта от Украйна, която Зеленски ще контролира", да разполага с оръжия, които заплашват "нашата територия и територията на онези републики, които са обявили своята независимост, които искат да определят бъдещето си самостоятелно".
"Що се отнася до специалната военна операция и географските координати, президентът каза много ясно, както вие го цитирахте: денацификация, демилитаризация - в смисъл, че няма заплахи за нашата сигурност, военни заплахи от територията на Украйна, тази задача остава", каза министърът.
"Когато преговарящите се срещнаха в Истанбул, имаше една география и нашата готовност да приемем украинското предложение се основаваше на тази география, на географията от края на март 2022 г.", продължи той. - Сега географията е различна. Това са не само ДНР и ЛНР, но и Херсонска област, Запорожка област и редица други територии, и този процес продължава, и то последователно и упорито".
Руската инвазия започва на 24 февруари, като включва опити за настъпление срещу Киев. В края на март, след среща между руската и украинската делегация в Истанбул, руските военни се оттеглиха и обявиха, че ще съсредоточат усилията си върху самопровъзгласилите се републики в Донбас, напомня Би Би Си.
Именно там продължава бавното руско настъпление през последните месеци. Украинската армия се е оттеглила от Северодонецк и Лисичанск, но възпира опитите за настъпление към Северск, Бахмут и Славянск.
Още в началото на инвазията руските войски успяват частично да завземат Херсонска и Запорожка област и да назначат там своя администрация. Окупационните власти обявяват намерението си да проведат референдуми за присъединяване към Русия. Предложената дата е 11 септември - единственият ден за гласуване в Русия, пишат експерти от Института за изследване на войната.