Криптобратя се забавляват с идеята за мрежова държава с много пари и никакви правила
Разглеждате ли възможността за политическа турбуленция преди президентските избори в САЩ през ноември и мислите ли, че демокрацията може да се окаже в беда? Същото прави и група технологични предприемачи, подкрепени от големи пари от Силициевата долина. И те го правят с удоволствие.
Представете си, че можете да изберете гражданството си по същия начин, по който избирате в кой фитнес да тренирате. Това е визия за недалечното бъдеще, представена от Баладжи Шринивасан. Баладжи, който, подобно на Мадона, е известен предимно с малкото си име, е рок звезда в света на крипто.
Технологичен предприемач и рисков капиталист, който вярва, че почти всичко, което правителствата правят в момента, технологиите могат да направят по-добре.
Гледах как Баладжи очертава идеята си миналата есен в огромна конферентна зала в покрайнините на Амстердам.
"Създаваме нови компании като Google. Създаваме нови общности като Facebook. Стартираме нови валути като Bitcoin и Ethereum. Можем ли да започнем нови държави?", пита той, докато се разхожда на сцената, облечен в леко широк сив костюм и разхлабена вратовръзка.
Изглеждаше по-малко като рокзвезда, по-скоро като среден мениджър в корпоративния счетоводен отдел. Но не се заблуждавайте. Баладжи е бивш партньор в гигантската фирма за рисков капитал от Силиконовата долина Andreessen Horowitz. Той има поддръжници с дълбоки джобове.
Силиконовата долина обича "разрушаването". Технологичните стартиращи фирми разрушават традиционните медии от години. Сега те навлизат и в други области: образование, финанси, космически пътувания.
Баладжи Шринивасан
"Представете си хиляда различни стартиращи фирми, всяки от които замества различна наследена институция. Те съществуват успоредно, те дърпат потребители, те набират сила, докато не станат новото нещо", казва Баладжи на публиката.
Ако стартъпите могат да заменят всички тези различни институции, разсъждава Баладжи, те биха могли да заменят и държави. Той нарича идеята си "състояние на мрежата": стартиращи нации. Ето как ще работи: общностите се формират – първоначално в интернет – около набор от споделени интереси или ценности. След това придобиват земя, превръщайки се във физически "държави" със собствени закони. Те ще "живеят" заедно със съществуващите национални държави и в крайна сметка ще ги заменят напълно.
Вие ще избрате своята националност, както избирате доставчика си на интернет. Ще станете гражданин на избраната от вас кибердържава с франчайз.
Няма нищо ново в това, че корпорациите имат неправомерно влияние върху делата на националните държави. Терминът "бананова република" произлиза от факта, че американска компания United Fruit ефективно управлява Гватемала в продължение на десетилетия, започвайки от 30-те години на миналия век. Освен че притежаваха по-голямата част от земята, те управляваха железниците, пощите, телефоните. Когато правителството на Гватемала се опита да отблъсне, ЦРУ помогна на United Fruit да излезе, като подтикна преврат.
Но изглежда, че движението на мрежовата държава има още по-големи амбиции. Тя не иска просто отстъпчиви съществуващи правителства, така че компаниите да могат да управляват собствените си дела. Иска да замени правителствата с компании.
Приближаващата буря
Докато САЩ се вглеждат в президентските избори, Габриел Гейтхаус се гмурка отново в лабиринта на американската конспиративна култура. Докато либералите по света се тревожат за възможно завръщане на Доналд Тръмп, милиони американци са убедени, че тяхната демокрация вече е била отвлечена – от зловеща кабала на дълбоката държава.
Как стана това? И кой стои зад него? Това е историята, която Габриел Гейтхаус разследва в поредица за Приближаващата бура.
Някои хора гледат на идеята за мрежова държава като на неоколониален проект, който ще замени избраните лидери с корпоративни диктатори, действащи в интерес на своите акционери. Но други смятат, че това е начин за пресичане на това, което те виждат като гъмжащо от регулации състояние на западните демокрации днес. Звучи като технологична фантазия? Елементи от състоянието на мрежата вече съществуват.
Конференцията в Амстердам включваше технологични предприемачи, които демонстрираха някои от тези "стартъп общества". Имаше Cabin, "мрежов град от модерни села" с клонове в САЩ, Португалия и другаде; и Culdesac, базирана в Аризона общност, предназначена за дистанционна работа.
Концепцията на Баладжи за мрежовата държава се основава на идеята за "чартърни градове", райони, които представляват специална икономическа зона, подобна на свободните пристанища. Има няколко такива проекта в процес на изграждане по света, включително в Нигерия и Замбия.
На неотдавнашен митинг в Лас Вегас Доналд Тръмп обеща, че ако бъде избран през ноември, ще освободи федерална земя в Невада, "за да създаде специални нови зони с изключително ниски данъци и регулиране", да привлече нови индустрии, да изгради достъпни жилища и създаване на работни места. Планът, каза той, ще съживи "духа на границата и американската мечта".
Culdesac и Cabin изглеждат повече като онлайн общности, които са установили териториални бази. Próspera е различен. Разположен на остров край бреговете на Хондурас, той се описва като "частен град", обслужващ предприемачи. Той насърчава науката за дълголетието – предлага нерегулирани експериментални генни терапии за забавяне на процеса на стареене.
Управлявана от печеливша компания, базирана в Делауеър в Съединените щати, Próspera получи специален статут при предишно правителство на Хондурас, за да създава свои собствени закони. Сегашния президент Ксиомара Кастро иска да го заличи и започна да го лишава от някои от специалните привилегии, които му бяха предоставени. Próspera съди правителството на Хондурас за 10,8 милиарда долара.
Представяне на криптоград на свободен пазар
По време на сесия в Амстердам млад мъж със сива качулка се качи на сцената. Името му е Драйдън Браун. Той каза, че иска да построи нов град-държава, някъде на брега на Средиземно море. Той ще се управлява не от гигантска държавна бюрокрация, а от блокчейн, технологията, която е в основата на криптовалутата. Неговите основополагащи принципи ще бъдат идеите за "жизненост" и "героична добродетел". Нарече го Praxis, старогръцката дума за "действие". Първите граждани на тази нова нация, каза той, ще могат да се преместят през 2026 г.
Беше доста мъглив за подробностите. Да се преместите къде точно? Кой ще изгради инфраструктурата? Кой ще го управлявал? Драйдън Браун извади слайд, от който стана ясно, че Praxis е подкрепен от фондове с достъп до стотици милиарди долари капитал.
Засега обаче "общността на Praxis" съществува главно в интернет. Има сайт, където можете да кандидатствате за гражданство. Кои точно са тези граждани, не е ясно. Драйдън показа още един слайд с дистанционното. Това беше мем на Пепе: тъжно изглеждащата анимационна жаба, която се превърна в талисман по време на кампанията на Тръмп през 2016 г.
В този нишов свят на стартиращи нации Praxis имаше репутация на избухлив. Бяха домакини на легендарни партита: хората говореха за вечери на свещи в гигантски манхатънски мансардни апартаменти, където неудобни компютърни програмисти се смесваха с хипстърски модели и фигури от "тъмното просветление" – хора като блогъра Къртис Ярвин, който се застъпва за тоталитарно бъдеще, в което светът се управлява от корпоративни "монарси". Идеите му понякога се описват като фашистки, нещо, което той отрича. Журналистите по принцип не бяха добре дошли.
След презентацията отидох да говоря с Драйдън Браун. Изглеждаше подозрителен и малко студен, но ми даде телефонния си номер. Изпратих му няколко съобщения в опит да разговаряме. Безрезултатно.
Градът мечта. Снимка: Getty Images
Но около шест месеца по-късно забелязах интригуваща бележка в X. "Стартиране на списание Praxis. Утре вечер. Фотокопирайте любимите си страници." Нямаше дадено време, нито място. Само връзка, където можете да кандидатствате за участие. Кандидатствах. Без отговор. И така, на следващата сутрин изпратих съобщение на Драйдън Браун отново. И за моя изненада той веднага отговори: "Ела Фунт в 22:00".
Ела Фунт се оказа бар и нощен клуб в Манхатън. По-рано известен като Club 82, той някога е бил легендарно място на гей сцената в Ню Йорк; през 50-те години на миналия век писатели и художници са ходили там, за да пият коктейли, сервирани от жени в смокинги, и да гледат драг актове в мазето. Сега беше домакин на ексклузивно парти за хора, които искаха да основат нова страна. И някак си получих покана. Но бях на 2000 мили в Юта. Ако исках да успея навреме, трябваше веднага да се кача на самолета.
Всъщност бях един от първите, които пристигнаха. Мястото беше почти празно, с няколко души от Praxis, които подреждаха копия на списанието си около бара. Прелистих го: скъпа, тежка хартия; много реклами за на пръв поглед случайни неща: парфюм; 3D-принтери; само един за... мляко. Подобно на жабата Пепе, млякото е интернет мем. В кръговете "alt-right" публикуването на икона на бяла бутилка мляко сигнализира за надмощие на бялата раса.
Списанието призова читателите да "фотокопират страници и да ги разлепят из града си" – нещо като аналогова меметика. Точно за тази цел в бара беше вкаран ксерокс.
Влязоха група млади мъже, някои с каубойски ботуши. Говорих с един от тях. Той се представи като Зак, "крипто каубой" от Милтън Кейнс.
"Аз представлявам американския див запад. Чувствам се сякаш сме на границата", каза той.
Много хора свързват криптовалутите с измами: интернет пари, чиято стойност може да изчезне за една нощ. Но в света на "мрежовата държава" обичат крипто. Те го виждат като бъдещето на парите – пари, които правителствата не могат да контролират.
Следващият човек, когото заговорих, се казва Ази. Попитах за фамилията му. "Мандиас", отвърна той с усмивка. Беше препратка към сонет на Пърси Байс Шели: Озимандиас, крал на царете. Анонимността е важна част от крипто етоса. Имах чувството, че никой на това парти не ми казва истинското си име.
Г-н Мандиас е от Бангладеш, но е израснал в Куинс, Ню Йорк. Той е основател на технологичен стартъп. Вярваше, че точно както печатарската преса е допринесла за колапса на феодалния ред в Европа преди 500 години, днес новите технологии – крипто, блокчейн, AI – ще доведат до колапса на демократичната национална държава.
Очевидно е, че демокрацията е страхотна“, каза той. „Но най-добрият владетел е морален диктатор. Някои хора наричат [това] царят философ.“