Крайната десница първа на вота във Франция, протести в големите градове
Партия "Национален сбор" на Марин льо Пен начело с младия Жордан Бардела побеждава на първия тур на историческите парламентарни избори във Франция, които могат да отворят пътя към властта на крайната десница за пръв път след Втората световна война, предаде АФП.
Национален сбор излиза на първо място с 33,5% подкрепа, като изпреварва лявата коалиция "Нов народен фронт" (28,5 процента) и лагера на президента Еманюел Макрон (22,1 процента), уточнява БТА.
Партията на Бардела и Марин Льо Пен изглежда способна да получи относително, а дори и абсолютно мнозинство на втория тур на 7 юли. Традиционната десница - партията на "Републиканците", е с резултат от 10% и не отправи снощи традиционния си призив да се гласува на балотажа срещу формацията на Льо Пен и Бардела.
Хиляди хора се събраха в няколко града във Франция на протести срещу възхода на крайната десница, предаде ДПА. В Париж демонстрантите се събраха на Площада на републиката след призив на коалицията "Нов народен фронт", доминиран от крайнолявата партия "Непокорна Франция". Протести имаше още в Нант, Дижон, Лил и Марсилия. Френски медии съобщават за сблъсъци между демонстранти и полицията в Лион.
Изборите във Франция - какво следва?
В избирателните райони, в които нито един кандидат не е спечелил категорично на първия тур (с над 50 на сто), първите двама кандидати, както и всеки кандидат с повече от 12,5 процента от общия брой регистрирани гласоподаватели в този избирателен район, преминават към втори тур. Който получи най-много гласове, печели мястото, обясни Ройтерс.
Високата избирателна активност, регистрирана вчера, означава, че около 300 избирателни района от 577 са изправени пред потенциален втори тур с трима претенденти, което на теория е в полза на партията на льо Пен.
За да предотвратят тези тристранни балотажи и да блокират "Национален сбор", френските дясноцентристки и лявоцентристки политици отдавна практикуват така наречения "републикански фронт", при който кандидатът, класиран на трето място, се отказва от надпреварата и призовава избирателите да се обединят зад кандидата, класиран на второ място.
Фигаро коментира, че всички сметки на президента Макрон са се оказали погрешни
Когато историците погледнат назад към разпускането на парламента, те ще кажат само една дума: катастрофа! Тя не би могла да бъде по-голяма. Еманюел Макрон имаше всичко или почти всичко: Елисейския дворец и три години пред себе си; мнозинство, макар и относително, но все пак мнозинство; партия в добро състояние; малка, но изненадващо солидна електорална база; накърнен личен имидж, но безспорен авторитет. Той загуби всичко, освен Елисейския дворец. Искаше да обедини центристкия блок, да раздели левицата и да изолира "Национален сбор": всичките му сметки се оказаха погрешни, се казва в редакционна статия на "Фигаро", цитирана от БТА.
"Монд" поставя акцент върху "историческия избор", пред който е изправен Макрон – как да действа лагерът му на втория тур в случай на тристранни балотажи с участие на неговата коалиция, на левия "Нов народен фронт" и на партия "Национален сбор". Според центристкото издание "републиканският фронт", при който дясноцентристите и лявоцентристите се обединяват в подобни ситуации срещу крайната десница, е мъртъв.